Ripple’a açılan menkul kıymet davası, XRP yatırımcılarının aktif bir boğa piyasasında zarar etmelerine ve neredeyse yatırımlarının %60’ını kaybetmelerine yol açtı. 0,77 dolar seviyesine kadar yükselen XRP/USD paritesi, gelen dava haberi ile 0,17 dolara kadar eriledi. Delist haberlerinin bitmesi ile beraber yeniden 0,23 dolara kadar çıkan XRP, yine de kötü gidişatını bir türlü bozamadı.

XRP Yatırımcıları İmza Topluyor

Şimdi ise XRP yatırımcıları adaleti kendi ellerine alma kararı vererek, bizzat başvuruda bulundu. Ripple, davanın devam edeceğini ve savaşı kaybetmediklerini vurgulasa da XRP yatırımcılarının attığı bu adım, aslında ne kadar kararlı olduklarını gösteriyor.

XRP yatırımcıları 29 Aralık tarihi itibarıyla yeni bir imza kampanyası başlattı. Direkt olarak Beyaz Saray’ın sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyası, ABD federal hükümetini hedef alıyor ve XRP’nin bir para birimi olarak görülmesini içeriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davanın olumsuz sonuçlanmaması gerektiğini belirten yatırımcılar, bunun menkul kıymet olmadığını belirtmekte.

SEC, Ripple’ı Hedef Aldı

SEC, konu hakkında açtığı davada 7 yıllık süre boyunca Ripple ile yöneticileri tarafından hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılara XRP satıldığını ve bunun aslında menkul kıymet satışı olduğunu vurgulamakta. XRP’nin toplam piyasa değeri ise bu haberler sonrasında 40 milyar dolardan 10 milyar dolara kadar geriledi.

XRP, bu durum karşısında önce üçüncülüğü, daha sonra dördüncülüğü kaptırıp beşinci sıraya kadar geriledi. Yakalanan hafif çaplı yükseliş ile yeniden bir sıra yükselen XRP hala dördüncü sırada yer alıyor. XRP yatırımcıları ise aşağıda da görülebilecek imza kampanyası ile XRP’nin bir para birimi olarak kabul edilmesini talep etmekte.

XRP

28 Ocak XRP İçin Kritik

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla belgenin 10.000’den fazla imza aldığı görülüyor. 28 Ocak 2021 tarihine kadar ise bunun 100.000 imza toplaması bekleniyor. Eğer 28 Ocak tarihine kadar yani 1 aylık sürede 100.000 imza toplanırsa, XRP yatırımcılarına Beyaz Saray tarafından cevap verilecek.

Aslında 100.000 imzanın toplanması XRP yatırımcıları için kötü bir gelişme olabilir. XRP kullanıcılarının sadece %5’inin ABD merkezli olduğu belirtilirken bu imza kampanyasında 100.000’e ulaşmak sanılandan çok daha fazla XRP yatırımcısının ABD’de olduğuna işaret edebilir. Bu da XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi durumunda yaşanacak fiyat düşüşünün etkilerini katlayacaktır.

Facebook Comments