Kredi büyüme hızı sabit devam etmekte:

1Ç20’de bankanın TL kredileri %3 büyüme sergilemiş olup, 2Ç20’de trendin hafif ivmelenmesi beklenmektedir.  Öte yandan bankanın sektörde görülen bu ivmelenmeye göreceli muhafazakar bir strateji ile katılığını anlamaktayız. Şöyle ki; Yapı Kredi (a) çoğunlukla KGF kanalı kullanılmakta (23 milyar TL’lik tahsisin 5,6 milyar TL’si gerçekleşmiş), (b) düşük montanlı ve uzun vadeli tüketici kredilerine odaklanmakta (kobiler toplam kredilerin %7’sini oluşturmaktadır ki bu benzerlerin ortalamalarından düşüktür ve (c) toplam kredilerin %12’sini oluşturan enerji sektörü kredileri hariç borç verme dağılımını çeşitlendirilmiştir. Bu kapsamda, ticari gayrimenkul kredileri toplam kredilerin %1,3’ünü ve turizm ve ulaşım kredileri toplam kredilerin %3,1’ini oluşturduğu gibi, banka sektörde en agresif provizyon ayırmış banka konumundadır. 

Bankanın likidite pozisyonu çok güçlü:

Halihazırda banka 16 milyar dolar likiditeye sahiptir. Hesaplamamıza göre; bankanın tüm borçlanma yükümlülüklerini kapatmasını varsaysak bile 2 milyar dolar likiditesi mevcut olacaktır.  Bu husus, GSYH’nın ivme kazanması halinde bankanın büyüme ve karlılık ivmesine destek sağlayacak faktörlerin başında gelebilir. Öte yandan, banka mevduat tarafında kredilere benzer şekilde, küçük mevduatlara odaklanmakta olup, vadesiz mevduatların ağırlığını arttırma stratejisi gütmektedir. Vadesiz mevduatlar halihazırda toplamın %33’ünü oluşturmaktadır. Son 1 senede bu oran 400bp artmıştır.  

Marjlar – Yakın zamanda baskı altında kalabilir:

Bankanın çekirdek makası Y/Y 275bp genişleme göstermiş olup, 2Ç20 sonuçları açıklandığında biraz daha genişleme sergilemesi muhtemeldir. Ancak, bilançoların faiz düşüşlerini fiyatlamış olması ve kamu bankalarının rekabetçi kredi politikaları 2020 yılının ikinci ve muhtemelen 2021’in ilk yarısında marjların baskı altında kalmasına neden olabilir.  

Sonuç:

Yapı Kredi Yönetimi’nin günümüz global pandemi ve ekonomi koşullarını son derece iyi yönettiğini düşünmekteyiz. Likit bilançosu, güçlü sermayesi, bilinçli kredi büyüme ve provizyon stratejileri, ve iskontolu değerlemesiyle Yapı Kredı tercih ettiğimiz banka hisseleri arasında, sene başından beri diğer özel bankalara karşı olan güçlü hisse performansına rağmen, ilk sırayı korumaktadır. Bankanın hisseleri YBB %4 değer kaybederken, en yakın benzerleri Akbank ve Garanti %28 değer kaybetmişlerdir. Buna rağmen Yapı Kredi hisseleri benzer özkaynak getiri beklentisi ve 0,45 PD/DD ile Akbank ve Garanti hisselerine göre %18’lik bir iskontoda işlem görmeye devam etmektedir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

The post Yapı ve Kredi Bankası Telekonferans/Toplantı Notları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments