TL kredi büyümesi haftalık %1 artışla devam ediyor

19 Haziran haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden %0,5 arttı. TL krediler haftalık bazda %1 artarken döviz cinsi kredi hacmi %0,7 daraldı. Yılbaşından beri kamu bankalarında %38, özel bankalarda %16 büyümeyle yılbaşından beri TL kredi büyümesi toplamda %26’ya ulaştı. Kamu bankalarında son dönemde görülen hızlı TL kredi büyümesi, özel ve kamu bankaları kredi büyümeleri arasındaki farkı artırdı. Bu farkın temel sebebinin kamu bankalarının daha cazip faiz oranları olduğunu düşünüyoruz. Yılbaşından bu yana tüketici kredi büyümesi %16’ya ulaşırken, döviz cinsi krediler %1,3 daraldı. Toplam kredi hacmi ise TL cinsinden yılbaşından bu yana %21,4 büyüdü.

TL mevduatlar haftalık %1,5 artarken, döviz mevduatların toplam mevduatlara oranı %50’ye geriledi

Toplam mevduatlar haftalık bazda TL cinsinden %0,6 arttı. TL mevduatlar haftalık bazda %1,5 (kamu:+%1,3, özel: +%1,7) artarken döviz mevduatlar %0,5 azaldı. Döviz mevduatlar 6 Mart’ta 229mlr dolar ile zirveye ulaştı ve güncel rakamlarla 2019 yılsonu seviyesinin (220mlr dolar) üzerinde 226mlr dolar seviyelerinde seyrediyor. Yılbaşından beri TL mevduat büyümesi %19,4’e (kamu: +%36, özel: +%7) ulaşırken, döviz mevduatlar %2,4 arttı. Döviz mevduatların toplam mevduatlara oranı, 12 Haziran haftasına kıyasla, %51’den %50’ye geriledi. Toplam kredi/mevduat ve TL kredi/mevduat oranları sırasıyla %106 ve %137 seviyelerinde bulunuyor.

 

Döviz kredi/mevduat oranı ise %75 seviyesindedir. TL kredi büyümesi devam ettiği sürece, TL kredi mevduat oranlarının sağlıklı seviyelerde seyretmesini sağlayan 2Ç’deki yüksek TL mevduat büyümesinin (1Ç:%5,7) pozitif bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Kamu bankalarındaki sermaye artışı da sektörün fonlama dinamiklerini destekler nitelikte. Daha yüksek fonlama ihtiyacından kaynaklanan (TL kredi büyümesine paralel) daha cazip faiz oranların sunulması ile TL mevduat büyümesi kamu bankalarında yoğunlaştı.

Donuk kredi oranı %4,5’te sabit seyrederken Grup II kredilerinde yüksek artış potansiyeli

Sektörün donuk kredi oranı %4,5’te, donuk kredilerin karşılık oranı ise %71’de sabit kaldı. BDDK’nın donuk alacak sınıflandırmasında sağladığı kolaylıklar da düşünüldüğünde, makro olumsuzlukların varlık kalitesi üzerindeki etkisinin gecikmeli etkisine rağmen donuk alacak oranında yılın ilk yarısında büyük bir değişiklik beklemiyoruz. Bunun yanında, Grup II kredi hacminde artış bekliyoruz.

 

 

  FÖŞ anlattı:  Bu Kredi Furyası da Göz Yaşlarıyla Bitecek

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Döviz bağımlılığı nasıl biter?

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Kredi kartı sendromu’

 

Eyvah, konkordatolar hortluyor  

 

Finans Piyasalarında Pratik Karar Alma Teknikleri – Dr. CÜNEYT AKMAN – 4 Haftalık Online Ders Paketi

The post Yatırım Finansman:   Kredi artışı sürüyor, riskli krediler yükselebilir appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments