GARAN’ı Model Portföyümüzden çıkarıyoruz. Donuk alacak sınıflandırılmasındaki regülasyon değişikliği nedeniyle, salgının bankacılık sektörü üzerindeki etkisinin 2021 ortalarına kadar belirsiz kalacağını düşünüyoruz. Ekonomi yönetiminin salgının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla açıkladığı Aktif Rasyosu, kredi ödemelerinde erteleme ve kredi yapılandırmalarını teşvik edici uygulamaları ile bankalar için yeni bir faaliyet yapısı oluşturuldu.

Bu arada, TCMB rezervlerdeki düşüşün finansal istikrar için risk oluşturduğunu belirterek YP mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarını artırdı. Bu karar da TL’de değer kaybı olasılığına ve faiz oranlarında yükselişe işaret etmesi nedeniyle bankalar için olumlu olmayacaktır. Uzun vadede GARAN’ın 2020T 4,6x F/K 0,49x PD/DD çarpanları ve 2020-2021’de %15 özkaynak karlılığıyla yüksek yukarı potansiyeline sahip olduğunu düşünürken kısa vadede hisse için bir katalist öngörmüyoruz. Böylece, 25 Mart’tan bu yana nominal %3 getiri ve BIST100’e göre %23 daha düşük getiri ile GARAN’ı model portföyümüzden çıkarıyoruz. Yılbaşından bu yana bankacılık endeksi %21 düşerken BIST-100 endeksi sabit seyretti.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %0,4 daha düşük getiri elde etmiştir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

 

 

The post Yatırım Finansman, model portföyünü güncelledi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments