Akbank’ın 2Ç2020’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %21,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %24,1 oranında artarak 1.586mn TL’ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 1.465mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.498mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentimizdeki sapmada ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Akbank’ın 2020 yılı Ocak – Haziran dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,6 oranında artarak 2.896mn TL’ye yükselmiştir.

İkinci çeyrekteki yüksek kredi büyümesine karşın, yeni kredi fiyatlamalarıyla kredi mevduat makasındaki daralma ve mevduat dışı kaynakların fonlamada kullanılmasıyla birlikte Banka’nın net faiz giderleri çeyreksel bazda %5,3 oranında gerileyerek 4,7 milyar TL olmuş ve karı baskılamıştır. Bu arada TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen faiz geliri çeyreksel bazda 94mn TL artmış ve 741mn TL olmuştur. Yüksek baz etkisi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra, salgın sürecinde çeşitli ücretlerin alınmamasına bağlı olarak net ücret ve komisyon gelirleri ise %25,6 oranında gerileyerek 838mn TL’ye inmiş ve karı baskılayan diğer bir unsur olmuştur. Öte yandan, ticari kar zarar kaleminde 1Ç2020’deki 434mn TL’lik zarardan, swap maliyetlerindeki düşüş (738mn TL’den 590mn TL’ye) ve alım-satım gelirlerinin etkisiyle, 347mn TL ticari kara geçiş dönem karına olumlu katkı yaparken, operasyonel giderlerin %10,2 oranında düşüş göstererek 1,75 milyar TL’ye gerilemesi de karı desteklemiştir. Karşılık giderleri de ihtiyatlılık kapsamında bu çeyrekte de bir önceki çeyreğe göre önemli bir değişim göstermeyerek görece yüksek seviyede gerçekleşmiştir.

Akbank’ın ikinci çeyrekteki Net Faiz Marjı (swap hariç) 67 baz düşerek %5,06 olarak gerçekleşmiştir. Mevduat maliyetleri 56 baz puan olumlu etki yaparken, kredi faizlerindeki gerileme 71baz puan, borçlanma maliyetleri ise 36 baz puan negatif etki yapmıştır. Öte yandan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %11,4 ve %1,6 oranında gerçekleşerek bir önceki çeyreğin üzerinde gerçekleşmiştir.

Ziraat Yatırım şirket raporundan alıntıdır…

Akbank Raporunun Tamamı İçin Tıklayınız

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ziraat Yatırım

The post Ziraat Yatırım: Akbank için “AL” önerisi ve yeni hedef fiyat appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments