Thursday, April 18th, 2024

%100’den Fazla Artan Bu Altcoin Düşüşe Geçti! Düşüşün Ardında Ne Var?

%100'den Fazla Artan Bu Altcoin Düşüşe Geçti! Düşüşün Ardında Ne Var?

Avalanche blockchain platformunun yerel varlığı AVAX son bir haftada inanılmaz bir performans sergileyerek yatırımcılarını sevindirdi. Son 7 günde %100’ün üzerinde artış yaşayan popüler kripto para birimi 33.7 dolara ulaştı. Ancak AVAX, bugün itibarı ile yeni bir düşüş başlatarak 28 dolar seviyesine kadar geriledi.

Avalanche (AVAX) Fiyatı Neden Düşüyor?

Avalanche‘ın yerel kripto para birimi AVAX, yatırımcıların kar satışlarına maruz kalmasının ardından düşüşe geçti. Popüler kripto para birimi AVAX, son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yönünü aşağıya çevirdi ve %16’dan fazla düştü.

Ayrıca Avalanche AVAX, geçici aşırı değerleme (Overvaluation) korkularını da düşürdü. Avalanche’ın (AVAX) günlük göreceli güç endeksi (RSI), yükseliş sırasında 70’in üzerine çıktı. RSI’ın 70’in üzerine yükselmesi piyasada varlık için aşırı alım olarak değerlendiriyor. RSI’da 70 ve üzerindeki bir değer, fiyatın aşırı yükseldiğini ve bu nedenle bir düzeltme yapılması gerektiğini belirtiyor.

Bununla birlikte Bollinger Bantları, AVAX’ın geçici aşırı değerlemesi için daha fazla kanıtı işaret ediyor. Standart Bollinger Bantları formülü orta çizgiyi 20 günlük basit hareketli ortalama (SMA) olarak belirlerken, alt ve üst bantlar da piyasa dalgalanmasının SMA’ya (standart sapma olarak adlandırılan) kıyaslanmasıyla hesaplanır.

Fiyat kısa vadede değerlemesini aştığında, üst bandın üzerine çıkma eğilimi gösterebilir. Benzer şekilde, fiyatın alt bandın altına düşmesi, varlığın mevcut değerlemesinin altında işlem gördüğünü gösterir.

AVAX, Son Rallinin Ardından Üst Bollinger Bandının Üzerine Çıktı

Bu iki gösterge, son zamanlarda AVAX fiyat düzeltmeleri hakkında öngörüde bulunmak için oldukça etkili oldu. Örneğin, Avalanche Şubat 2021 rallisi sırasında sadece iki hafta içinde %500’ün üzerinde artış gösterdi ve hem RSI hem de Bollinger Bantları, aşırı ara değerleme konusunda uyarı işaretleri göstermeye başladı.

Öte yandan AVAX fiyatı şu anda, aşırı alım durumunu nötralize etmek için fiyat düzeltmesi yaptı. Popüler kripto para birimi gün içerisinde 28.94 dolara kadar gerilemesinin ardından yönünü tekrar yukarıya çevirdi.

Popüler kripto para birimi AVAX şu anda son 3 ayın en yüksek seviyesinin yaklaşık %10 altında hareket ediyor. İçeriğin hazırlandığı an itibarıyla son 24 saatte %10,3 artış gösteren AVAX 30,32 dolar bandında alıcılar ile buluşuyor.

Facebook Comments