Saturday, January 28th, 2023

140 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin (BTC), Tamamen Kayboldu!

btc

Bitcoin’in (BTC) toplam arzı en fazla 21 milyon olabilecek şekilde tasarlansa da durum bundan biraz farklı olabilir. Kullanıcıların yaptıkları hatalar, siber saldırılar ve bunun gibi birçok unsur Bitcoin’in toplam arzının 21 milyonun çok ama çok altında olmasına yol açabilir.

140 Milyar Dolarlık Bitcoin Kayıp Olabilir

İngiltere’nin Siber Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık olarak 140 milyar dolar değerinde Bitcoin’in (BTC) “kayıp veya erişilemez” durumda olduğu belirtildi. Yayınlanan raporda, geçtiğimiz günlerde adından çokça söz ettiren Stefan Thomas ve 200 milyon doların üzerinde kayıp BTC’ye de yer verildi.

Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas, yıllar önce kendisine gönderilen 7.000 BTC’yi IronKey marka bir donanım cüzdanına transfer etti. IronKey cüzdanındaki fonları yıllar sonra transfer etmek isteyen ve cüzdanını bulan Thomas, 10 hakkı olan şifresini 8 kere yanlış girdi. Kalan son 2 denemesini yapmadan önce şifreyi düşünmek isteyen Thomas, aslında bu kaybı ile vedalaştığını belirtti.

Chainalysis: Bitcoin Arzının %20’si Kayıp

Thomas gibi onlarca belki de yüzlerce kişi olduğu biliniyor. Blockchain tabanlı veri analiz şirketi Chainalysis ise benzer bir raporunda sirkülasyondaki BTC’lerin en az %20’sinin erişilemez durumda olduğunu ortaya koydu. Bu verilere ise yıllardır hiçbir işlem yapılmamış cüzdanlar üzerinden ulaşılmakta.

btc

Kullanıcılar donanım cüzdanlarına veya farklı cüzdanlara gönderdikleri fonlara unuttukları şifreler, kaybettikleri cüzdanlar ve bunun gibi birçok etmenden dolayı asla ulaşamıyor. Bu da kazılan BTC’lerin blockchain üzerinde görüntülenmesine rağmen asla kullanılamamasına yani kaybolmasına yol açıyor.

BTC İçin Likidite Krizi Kapıda

Kurumsal yatırımcıların hiç bitmeyecekmiş gibi BTC almasına ek olarak sirkülasyondaki arzın %20’sinin kayıp olması, BTC’de likidite krizi ihtimalini güçlendiriyor. Yatırımcılar ise donanım cüzdanlarının sunduğu bu tehlike ile kripto para borsalarının sunduğu güvensizlik arasında ikilemde kalmış gibi duruyor. En mantıklı çözüm ise Coinbase gibi önde gelen borsaların sundukları Custody yani depolama hizmetleri olabilir.

Facebook Comments