Friday, February 23rd, 2024

 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Alan Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Elon Musk’ın Tesla şirketi bugün 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaptıklarını bildirdi. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Tesla’nın da rezerv varlık olarak Bitcoin alması BTC/USD işlem çiftine yeni bir rekor getirdi. ABD borsalarında Bitcoin fiyatının 44.800 dolara kadar çıktığı gözlemlendi. Peki dünyanın en zengin insanı Elon Musk nasıl zengin oldu ve neden Bitcoin aldı?

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Güney Afrika doğumlu Elon Musk şu an Tesla ve SpaceX şirketleri ile tanınsa da kendisinin geçmişi çok daha farklı bir yapıya dayanıyor. 1971 doğumlu olan mühendis, teknoloji girişimcisi, endüstriyel tasarımcı ve hayırsever Musk, aslında ilk olarak PayPal ile adından söz ettirdi. Mart 1999 tarihinde X.com isimli finans ve ödeme şirketini kuran Musk, daha sonra ise Coinfinity ile birleşerek PayPal’a geçiş yaptı.

elon musk nasıl zengin oldu

Eşler arası yani P2P teknolojisine inanan milyarder isim, inanılmaz bir büyüme elde etti ve tahmininde haklı çıktı. Şubat 2001 tarihinde PayPal Inc. olarak markalaşan şirket, daha sonra eBay’in 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile büyük bir büyüme elde etti. Musk’ın da PayPal’ın %11,7’lik hissesine sahip olması zenginleşmesinde önemli bir rol oynadı.

SpaceX ve Tesla Dönemi

“Elon Musk nasıl zengin oldu?” sorusunun en kritik cevabı ise SpaceX’de yatıyor. Haziran 2002 tarihinde kurulan SpaceX, Falcon 1, Falcon 9 ve son olarak Dragon roketleri ile başarıya ulaştı. 23 Aralık 2008 tarihinde NASA ile 1,6 milyar dolarlık anlaşma yapan Musk, artık paranın parayı çektiği döneme ulaştı.

Tesla ise başarıya geç ulaşsa da kendisine en çok kazanç getiren şirketi oldu. Elektrik bir spor araba modeli olan Tesla Roadster ile 2010 yılında büyük başarı elde eden Musk, daha sonra ise birçok Tesla modeli ile adını duyurdu. Musk’ın bunlara ek olarak The Boring Company gibi birçok “eğlence amaçlı ürün” üreten şirketi de bulunuyor. SEC’nin bile dava açtığı Musk, şu an dünyanın en zengin adamı ve bunu bir süre daha devam ettirecek gibi gözüküyor.

Facebook Comments