Sunday, December 10th, 2023

2.0 Nesil Tahmin Piyasası Artık Aktif!

Koronavirüs pandemisi ile ilgili devam eden 7/24 yayınlar ve gelişmeler, büyük çaplı ekonomik güvensizlik, politik şiddet ve devasa kültürel çöküşler ile birlikte şu an için dünyada hiçbir şeyin kesin olmadığı biliniyor. Ancak tam olarak bu belirsizlikten yararlanmayı hedefleyen bir kripto para birimi için bütün bunların başarı için kesinlik getirdiği söylenebilir.

Tahmin ve analiz piyasaları aslında tam da düşünüldüğü gibi çalışıyor. Bunlar, kullanıcıların ellerindeki kripto paralarla farklı konularda tahminlerde bulunmasını sağlıyor. Bu tahminler geleceğe dair herhangi bir konu olabilir. Blockchain teknolojisinin değiştirilemez yapısı da hile yapma veya sistemi kandırma gibi durumları ortadan kaldırmakta. Şimdi ise gelişen merkezsiz finans (DeFi) teknolojisi sayesinde kullanıcıların tahminlerini tamamen anonim olarak yapıp hiçbir merkezi aracıya ihtiyaç duymadan aktif olabilecek. Kullanıcıların paralarını hiçbir aracı kuruma güvenmeden bu şekilde kullanabilecek olması da büyük bir devrim olarak görülüyor.

Tahmin piyasası şu an için sektöre ilk giren kripto para projeleri tarafından domine edilmekte. İlk projeler kesinlikle önemli hizmetler sunsa da bunların aslında sektöre ilk girenler olmasından dolayı birçok problem taşıdığı da biliniyor.

Sektöre İlk Giren Olma Sorunu

Mevcut DeFi odaklı tahmin piyasaları birçok konudan muzdarip. Bunların başında ise kafa karıştırıcı veya hiç olmayan kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı olarak biliniyor. Bazı platformların ise ortalama bir kullanıcının kullanması için aşırı zorlu olduğu görülmekte. Yine de birçok kişi eski ve modası geçmiş alım satım modellerini kullanıp, sorunların büyümesine yol açıyor.

Merkezsiz tahmin piyasalarının yayılmasının önündeki en büyük engel ise kullanıcıların yaşadığı olumsuz tecrübe. Kullanıcılar sadece hızlı, kolay ve güvenli bir platform isteyip para yatıracakları kurumun bunları sağlamasını bekliyor. Zorluklarla kazanılan kripto para veya itibari para kazançlarının ne olduğu belli olmayan kurumlara yatırılması kesinlikle yatırımcılar için büyük risk. Kullanıcılar aslında tahmin piyasalarından korkmak yerine bunları sevmeli ve eğlenceli bulmalı. Bu sayede merkezsiz tahmin piyasalarının büyümesi garanti altına alınmış olacaktır.

Bütün bu sorunlar DeFi odaklı tahmin piyasalarının büyümesinin önündeki en büyük engeller arasında gösteriliyor. Yine de bu engeller aşılamayacak kadar büyük değil.

Peki 2.0 nesil tahmin piyasaları ve uygulamaları tam olarak ne sunuyor ve kullanıcılar için ne gibi yeniliklere sahip?

PreSaga’ya Giriş

Meridian Network, Ethereum blockchaini üzerinde kurulan ve birbirine bağlı birçok DApp oluşturan büyümekte olan bir ekosistem olarak tanıtılabilir. Bütün bu ekosistemin temelinde ise LOCK token yani kripto para yer almakta. Meridian’ın merkezsiz uygulamaları temelinde kullanıcı güvenliği, kullanışlılığı ve iyi bir kullanıcı arayüzü tasarımı barındıran bir felsefe ile oluşturuldu.

DAO tarafından yönetilen bir proje konumundaki Meridian’ın kullanıcı topluluğu ise DApp’lerin geliştirilmesi konusunda asıl söz sahibi kitle. Topluluk, uzmanlardan görüş aldıktan sonra tam olarak hangi yöne ilerlemek istediğini seçerek ona yönelik DApp geliştirilmesini sağlıyor.

Meridian’in ilk topluluk tarafından seçilen DApp’i olan PreSaga ise bir otomatik piyasa yapıcı olarak biliniyor. AMM tabanlı tahmin piyasası içeren bu uygulama şu an için Ethereum’un Rinkeby test ağında halka açık beta test sürümünü yaşıyor. Geliştirme süreci boyunca Meridian’ın geliştirme ekibi ve topluluk mevcut tahmin piyasaları ile uygulamalarının eksikliklerini tespit etti ve her seferde bunlara yönelik adımlar attı.

Bu da PreSaga’nin söz konusu problemlerden arınmış konumda olduğunu gösteriyor. PreSaga, kullanımı kolay, temiz ve amaç doğrultusunda geliştirilen bir arayüz tasarımına sahip, AMM teknolojisi tarafından yönetilen ve yeni bir emir defterine sahip uygulama olarak tanıtılabilir. Dünya çapındaki etkinlikler  hakkında tahminlerinizi bu uygulama üzerinden eylem aşamasına geçirmek artık hiç olmadığı kadar kolay.

Başka bir deyişle PreSaga’nin aslında Uniswap ile DeFi sektörünün temel tahmin piyasası ile uygulaması olmayı hedeflediği görülüyor. DeFi sektöründe büyük bir kırılım gerçekleştirmeyi hedefleyen PreSaga, kullanıcılara daha önce görmedikleri kadar iyi ve gelişmiş bir tecrübe sunacak.

PreSaga Nasıl Çalılıyor?

PreSaga’nin nasıl çalıştığını anlamak aslında oldukça kolay. Herhangi bir kullanıcı istediği şekilde bir tahmin piyasası oluşturabilir.

Kullanıcıların tahminlerinin hisseleri ise direkt olarak AMM tarafından otomatik şekilde belirleniyor. PreSaga üzerindeki bütün işlemler aslında AMM teknolojisi tarafından işletilmekte ve belirlenmekte. AMM, blockchain ağı tabanlı bir akıllı kontrat olarak ifade edilebilir. Bu akıllı kontrat arz ve talebe göre fiyatı otomatik olarak belirleniyor ve bu şekilde sorunların önüne geçiyor. Daha fazla insan bir tahmin konusunda alım yaparsa, bunun fiyatı daha çok yükselecektir. Satıcılar ise yaptıkları satışlar ile fiyatın düşüşünü tetikler.

Kullanıcıların PreSaga üzerinden kazanç elde edebilecekleri birden fazla yol bulunuyor. Kullanıcılar, aldıkları hisseleri daha sonra daha iyi bir fiyata satabilir. Piyasa kapandıktan sonra ise sonuçlar belli olacak ve kullanıcılar kazanan hisselerini her biri için 1 LOCk karşılığında paraya dönüştürebilecek. Bu sayede doğru tahminler ile para kazanmak mümkün. Kullanıcılar buna ek olarak likidite sağlayarak da para kazanabilir. Bu aslında daha çok tecrübeli yatırımcılara yönelik bir sistem olarak biliniyor ve kullanıcılar likidite sağlayarak ciddi paralar kazanabilir.

Hisse fiyatları 0 LOCK ve 1 LOCK arasında belirlenir. Kullanıcılar hisselerini hisse başına 1 LOCK olmak üzere paraya çevirebilir. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı 0,63 LOCK fiyatından 100 hisse aldı ve kazandı. Kullanıcı bu tahmininin sonrasında ise 63 LOCK değerindeki hisselerini 100 LOCK’a satabilecek. Bu da hisse başına 0,37 LOCK kazanç anlamına geliyor.

Nasıl Katılabilirsiniz?

PreSaga platformu Hacken Cybersecurity Services tarafından denetlense de detaylı güvenli testi aslında her DApp için olmazsa olmaz. Eğer siz de PreSaga platformunun Ethereum üzerindeki piyasa çıkış sürecine dahil olmak isterseniz bu bağlamda yapmanız gerekenler oldukça kolay.

İlk olarak Meridian’ın PreSaga internet sayfasına girip buradan “Faucet” seçeneğini işaretlemek gerekiyor. MetaMask veya başka cüzdan kullananların bağlanmadan önce Rinkeby test ağını seçmesi gerekmekte. Faucet sayfasında ise cüzdanın genel adresi girilerek “Fund Me” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

Bu sayede kullanıcılara Meridian’ın test tokeni olan LOCKr verilmiş olacak. Bunun devamında artık kullanım için her şey hazır. Sol üstten PreSaga seçilerek bu yeni nesil tahmin piyasası uygulaması rahatlıkla kullanılabilmekte.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Facebook Comments