Sunday, December 10th, 2023

20 Nisan Dogecoin (DOGE) İçin Neden Önemli? DOGE Günü Nedir?

Takvimler 20 Nisan 2021’e işaret ederken kripto para yatırımcılarının şu an için neredeyse her yerde Dogecoin (DOGE) ile ilgili gönderiler görmesi normal. Kısa süre önce başlatılan bu akım amacına ulaştı ve 20 Nisan gerçekten de DOGE günü oldu. Peki bu tarih DOGE için neden önemli, bu gün nereden çıktı ve DOGE günü tam olarak nedir?

DOGE İçin 20 Nisan’ın Önemi

Aslında DOGE’un yükselişinin kaynağı da şu an 20 Nisan 2021’in DOGE günü ilan edilmesi ile ilişkili. Küresel çapta 4/20 olarak bilinen bu tarihin kökeni 1971 yılına dayanıyor. Kaliforniya içerisindeki bir grup gencin, kullandıkları zararlı madde için tarih belirlemesi üzerinden oluşan bu etiket, internetin her yanına yayıldı.

Şu an da 4/20 dendiğinde bunun direkt olarak bu duruma işaret ettiği biliniyor. Dogecoin’in maskotu olarak bilinen Shiba Inu cinsi köpeğin de aslında aynı internet kültüründen gelmesi DOGE için her şeyi değiştirdi. SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın yıllar önce bile DOGE paylaşımlarında bulunmasının sebebi de internetteki bu “MEME/CAPS” kültüründen gelmekte.

20 Nisan DOGE İçin Neleri Değiştirebilir?

Kısa süre önce Reddit üzerinde başlatılan ve 4/20’yi direkt olarak DOGE günü ilan ettirme kampanyası bu sayede amacına ulaştı ve aslında internetin içerisinden gelen bir akım olduğu için internetin her yanına kısa sürede yayıldı. Şimdi de beklenen tarih geldi ve herkes 20 Nisan 2021’in DOGE için neleri değiştireceğini merak ediyor.

DOGE fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %25 yükseliş ile 0,41 doları gördü. Son 7 günde %500 yükselen DOGE’un düşüş yaşaması beklenirken bunun DOGE günü sayesinde yükselmeye devam ettiği görülüyor. 20 Nisan tarihinde DOGE için herhangi bir güncelleme veya önemli bir gelişme gerçekleşmeyecek olsa da oluşan FOMO şu an fiyatın yükselişini kolaylaştırıyor.

Söz konusu FOMO bittiğinde ise fiyatın sert düşmesi muhtemel.

Facebook Comments