2020’nin sarsıntıları şirketleri daha dijital ve dayanıklı hale getirdi – Ekonomi Uzmanı
2020'nin sarsıntıları şirketleri daha dijital ve dayanıklı hale getirdi
2020'nin sarsıntıları şirketleri daha dijital ve dayanıklı hale getirdi

Deloitte’un Teknoloji Trendleri Raporu’na göre, kuruluşlar, sadece operasyonlarını daha çevik ve verimli hale getirmek için değil, talep ve müşteri beklentilerindeki dalgalanmalara yanıt vermek için de dijital dönüşüm çabalarını hızlandırıyor.

Deloitte’un bu yıl 12’ncisi yayımlanan Teknoloji Trendleri Raporu’na göre, işletmeler zorlu geçen 2020 yılında dalgalanmalara adapte oldu, dijital dönüşümü hızlandırdı ve daha dayanıklı hale geldi.

Deloitte açıklamasına göre, Teknoloji Trendleri Raporu, 2020’nin sismik sarsıntıları ile mücadele eden kuruluşlar için gelecek 18 ila 24 ayda planlama ve uygulamada güven yaratacak fırsatları, stratejileri ve teknolojileri değerlendiriyor.

Gelecek döneme dair beklentiler, Ocak 2020’nin gerçeklerinden belirgin şekilde farklı olsa da bilişim üst yöneticileri (CIO), bu yılın raporunda belirtildiği gibi, 2021 ve sonrası için umut verici bir yol çiziyor.

Deloitte tarafından gözlemlenen trendler arasında, işyerinin geleceği, yapay zeka inisiyatiflerinin endüstriyelleşmesi, çekirdekteki sistemlerde geliştirme ve çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen teknolojiler yer alıyor.

Rapora göre, kuruluşlar, sadece operasyonlarını daha çevik ve daha verimli hale getirmek için değil, aynı zamanda talep ve müşteri beklentilerindeki dramatik dalgalanmalara yanıt vermek için de dijital dönüşüm çabalarını hızlandırıyor.

TRENDLER

Raporda incelenen 9 trend ise 3 ana kategoriye şu şekilde ayrılıyor:

Kuruluşun kalbi: ‘Strateji mühendisliği’, ‘çekirdekte canlanma’ ve ‘tedarik zincirinde çözülme’ trendleri organizasyon ve teknoloji stratejisinin uyumuna odaklanıyor. Kuruluşların karmaşık ancak başarı için zorunlu ve birbirini desteklemeleri gereken bu bileşenler için eşsiz bir uyum içinde çalışmaları gerekiyor.

İçeride ve dışarıda daha iyi bir deneyim: ‘Milyarlarca insan özelinde ‘dijital ve fizikselin buluşması’ ve ‘dijital iş yerinin dönüşümü’ trendleri müşteriler, çalışanlar ve paydaşlar için ortak perspektif yaratmayı hedefliyor. ‘Daha fazla değer yaratmak için geleceğin dijital ve fiziksel deneyimlerini nasıl daha iyi birleştirirsiniz?’ sorusuna ise ‘çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık teknolojileri, ‘eşitlik için araçlar’ trendi yanıt veriyor. Bu kapsamda, inovasyonu ateşleyen yeteneğin yaşam döngüsü boyunca kurumsal çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen ve giderek daha gelişmiş hale gelen araçları değerlendiriyor.

Veri: Mümkün kılma sanatı, işletmelerin otomasyona ve makine güdümlü karar vermeye doğru daha fazla ilerlemesiyle insan kapasitesinin ölçekli bir şekilde artırılmasına işaret ediyor. ‘MLOps: endüstriyelleşen yapay zeka’, ‘makine veri devrimi, ‘makineyi beslemek’ ve ‘sıfır güven, güvenme, doğrula’ trendleri, işletmelerin sanayileşme ve otomasyon yoluyla daha fazla değer yaratmaları için 3 özel fırsatı temsil ediyor.”

“COVİD-19’UN YARATTIĞI TÜRBÜLANS UMUT DA BARINDIRIYOR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Deloitte Digital Türkiye Ortağı Özlem Yanmaz, bu yılki raporun temasının “dayanıklılık” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl koşulları değerlendirerek stratejik planlarını revize eden kuruluşlarda sayısız ilham verici dayanıklılık örneği gözlemledik. Bizim için dayanıklılık, değişime uyum sağlamak ve değişim ortamında gelişmek için inatçı bir kararlılık sergilemek demek.

Bu dönemde CIO’ların ve diğer üst düzey yöneticilerin bu yolculuğa güvenle liderlik ettiklerini ve iyileşebileceklerini kanıtladıklarını gördük. Covid-19 varsayımlarımızı tamamen yıktı, adaptasyon ve yanıt verme kabiliyetimizi mümkün olduğunu düşündüğümüzden daha yüksek bir seviyeye çıkarmamız için bizi zorladı.

Gelecek için yapılan planlar yıllardan haftalara indi. Bu durum zor olsa da önemli bir atılım yarattı. Trendler bize, geçtiğimiz yıl yaşanan türbülansın umut veren bir tarafının da olduğunu gösteriyor.”

Diğer Ekonomi Haberleri
Özlem Denizmen ile Para Durumu (11 Haziran 2021)

Finansal konularda merak edilenler… Harcama dengesinde dikkat edilmesi gerekenler… Özlem Denizmen, finansal okur yazarlığın olmazsa olmazlarını anlatıyor ve her hafta Devamı

Japonya’da bir firma, “kilolu insan kiralama hizmeti” vermeye başladı

Japonya'da bir şirket, "Tahterevallide oynayacak arkadaş", "Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner" ya da "Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı" Devamı

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler belirlendi. Bir şirketin araştırmasına göre, İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satışlarının en yüksek Devamı

10 soruda borç yapılandırma rehberi

Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta, destek prim borcunda faiz ve ceza yeniden hesaplanıyor. Başvurular 31 Ağustos’a kadar sürecek. Yapılandırmada teminat Devamı

Dolar kuru bugün ne kadar? (11 Haziran 2021 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 11 Haziran 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son Devamı

Kurbanlık fiyatlarında yüzde 20 artış bekleniyor

Kurban Bayramı yaklaşırken besicilerin kurbanlık hazırlıkları da başladı. Son bir yılda yaklaşık iki kat artan yem fiyatlarının kurbanlık fiyatlarına da Devamı

Bakan Elvan’dan enflasyonla mücadele mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla mücadeleyi ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak gördüklerini söyledi.Bakan Elvan, Devamı

Rusya’dan Facebook ve Telegram’a ceza

Rus mahkemesi, sosyal medya platformlarından Facebook’a idari ihlal nedeniyle 17 milyon ruble, Telegram mesajlaşma uygulamasına 10 milyon ruble para cezası Devamı

Facebook Comments