Monday, April 15th, 2024

7.500 Bitcoin (BTC) Bulunan Cüzdanı Çöpe Attı: Bulana 72 Milyon Dolar Ödül Var

James Howells, kayıp Bitcoin (BTC) cüzdanı hikayelerine bir yenisini ekledi. Bilişim sektöründe çalışan Howells, bundan yıllar önce içerisinde 7.500 Bitcoin (BTC) bulunan cüzdanını evini temizlerken istemeden çöpe attı ve o tarihten beri cüzdandan haber alınamadı.

James Howells, Kayıp Bitcoin Cüzdanını Arıyor

Howells’ın cüzdanı yanlışlıkla çöpe attığı 2013 yılında bunun içerisindeki 7.500 Bitcoin yaklaşık olarak 6,5 milyon dolarlık değere sahipti. Bunun üzerinden yıllar geçti ve lider kripto para birimi Bitcoin rekor üzerine rekor kırdı. Cüzdanın anlık değeri de bu sayede 290 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi.

Talihsiz isim, bütün bu BTC fonlarını madencilik yaparak elde ettiğini ve BTC’nin ilk yıllarında bilgisayarındaki ekran kartı ve işlemcisi ile kısa sürede binlerce BTC topladığını belirtti. Newport kaynağının aktardığı bilgilere göre talihsiz mühendis şimdi bu cüzdanı bulup kendisine getirene içerisindeki değerin %25’ini yani yaklaşık olarak 72 milyon dolar vaat ediyor.

Şehir Çöplüğünde 290 Milyon Dolar!

Bitcoin donanım cüzdanının şifresi bilinmeden açılmasının imkansız olduğu biliniyor ve Newport Şehir Meclisi şimdiden çalışmalara başlamış olabilir. Cüzdanın hala şehrin çöplük arazisinde bulunduğu ve tonlarca çöp içerisinde bir yerde olduğu biliniyor. Howells, o tarihlerde çöplerin büyük arazinin neresine döküldüğünü öğrenmesi durumunda araştırmayı kendisinin de yapabileceğini belirtti.

btc cüzdan

Cüzdanın bulunacağının bir garantisi olmadığını belirten Howells, bunun dış yüzeyinin paslanmış olabileceğini ancak içerisindeki diskin yani verilerin olduğu yerin hala güvende olduğuna inandığını belirtti. Howells, hala bir şans olduğunu belirterek olasılığın yine de çok düşük olduğunu vurguladı.

Stefan Thomas ve Bitcoin Cüzdanı Hikayesi

Kripto para cüzdanları ve içerisindeki milyonlarca dolarlık BTC fonları son günlerin en çok konuşulan konularından birisi oldu. Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas da kısa süre önce benzer bir durum yaşamış ve sadece 2 şifre deneme hakkı kalan Bitcoin cüzdanın içerisindeki servet ile anılmıştı. Stefan Thomas, toplam 10 deneme hakkından 8’ini yanlış girdi ve şu an 230 milyon dolarlık Bitcoin fonlarına erişmesi için sadece 2 hakkı kaldı.

Stefan Thomas’ın hala cüzdanındaki fonlara erişme şansı çok daha yüksek olsa da yaklaşık 290 milyon dolarlık fonların bulunduğu Howells’ın donanım cüzdanı bir daha hiç bulunamayabilir.

Facebook Comments