Sunday, December 3rd, 2023

ABD Eski Hazine Bakanı da Bitcoin’i (BTC) Onayladı!

Daha önce ABD Hazine Bakanlığı ve Dünya Bankası bünyesinde baş ekonomistlik görevlerini yürütmüş olan Lawrence Summers, Bitcoin’i (BTC) kabullenen en güncel isimlerden oldu. Summers, halefi Steven Mnuchin’in aksine Bitcoin’in kalıcı olduğunu düşünüyor.

Eski Hazine Bakanı, Bitcoin’i Yorumladı

ABD’nin eski hazine bakanı tarafından 15 Ocak tarihinde yapılan açıklamaya göre Bitcoin bunca zaman boyunca kendini ispatlamayı başardı. Bitcoin’in bir balon olup olmadığı sorusunu yanıtlayan eski bakan, bazı kurumların bile BTC’yi sevip benimsediğini ve bu yüzden balon olamayacağını vurguladı.

Summers, Bitcoin hakkında fiyat tahmini yapmayıp bunu volatil bir varlık olarak belirtse de BTC’nin bir balondan çok daha fazlası olduğunu ifade etti. Birçok kişi Bitcoin’in uzun süre devam eden sert düşüş dönemlerinden sonra bunu balon olarak nitelendirmişti. Summer ise BTC’nin sert çıkış ve inişlerine bakarak bunun söz konusu hareketlere dirençli bir varlık olduğu varsayımını yaptı. Summers’a göre birçok insan bunu fark edip daha fazla Bitcoin alabilir.

“Sınırlı Arz, Fiyatı Yükseltebilir!”

Lider kripto para biriminin toplam arzı en fazla 21 milyon olacak şekilde tasarlandı. Arkasında herhangi bir temel değer bulunmayan BTC, tam olarak bu arz-talep dengesine göre fiyat yükselişi veya düşüşü yaşıyor. Summers ise insanların daha fazla BTC almak istemesinin bu sebeple fiyatı yükselteceği görüşünde:

“BTC’nin arzının kısıtlı olması hesaba katılınca, daha fazla insan buna yöneldikçe bu durum fiyatı yükseltecek bir faktör olacaktır.”

Eski hazine bakanı tam olarak bir fiyat tahmini vermekten kaçınsa da uzun vadede fiyatın yükselmeye meyilli olduğunu tam olarak bu ifadesi ile anlattı. Daha önce birçok önemli görevde bulunan ve dünyanın en saygın ekonomistleri arasında gösterilen birisinin BTC hakkında yaptığı bu açıklama, güven tazelemeye yeter de artar gibi duruyor.

Guggenheim CIO’sundan Bitcoin Tahmini

ABD’nin en büyük yatırım fonlarından Guggenheim Partners’ın CIO’su da kısa süre önce benzer bir açıklama yapmıştı. 300 milyar dolara yakın para yöneten Scott Minerd, Bitcoin fiyatının uzun vadede 400.000 doları görmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Bitcoin fiyatının Google aramalarında hala 2017 yılındaki seviyeleri görmemesi ise fiyatın gidecek yeri olduğunu düşündürüyor.

Facebook Comments