Monday, February 26th, 2024

ABD Federal Rezerv Sistemleri Çöktü, Bitcoin (BTC) İse Hala Ayakta!

Federal Rezerv‘in çevrimiçi portalındaki hizmetlerin tamamının bir saati aşkın bir süredir erişilemez konumda olduğu ortaya çıktı. Federal Rezerv Banka Hizmetleri internet sitesinde yazılanlara göre ise ABD’nin merkez bankası şu an için büyük bir sistemsel sorun yaşıyor.

Federal Rezerv’in Sistemleri Çöktü

FED’in hesap hizmetleri, merkez bankası sistemi, Check 21, kontrol sistemleri, FedACH, FedCash, FedLine Advantage, FedLine Command, FedLine Direct, Fedline Web, FedWire Funds, Fedwire Securities ve son olarak National Settlement gibi önemli sistemleri çöktü.

FED sözcüsü Jim Strader konu hakkında yaptığı açıklamada bunun operasyonel bir hata olduğunu ve çeşitli hizmetlerin durduğunu itiraf etti. Servislerin şu an onarım aşamasında olduğunu vurgulayan Strader, bankalara para aktarımının ise durduğunu vurguladı. Bu sorun nedeniyle ABD’nin en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, Kraken ve Gemini gibi platformlara para gönderme konusunda sıkıntılar yaşandığı da ortaya çıktı.

FED

Bitcoin’in Önemi Bir Kez Daha Kanıtlandı

FED’in sistemlerinde yaşanan bu sorun ise aslında Bitcoin’in getirdiği değişimin önemini bir kere daha kanıtlıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in tarihi boyunca ağın durduğu veya böyle bir sorun yaşadığı herhangi bir örnek olmadı. FED’in sistemlerinde yaşanan mevcut sorun ile geleneksel finans sisteminin eksiklikleri ve dezavantajları da daha çok ortaya çıktı.

Federal Rezerv sistemlerindeki hata nedeniyle geleneksel borsalara da para transferi yapılamadığı aktarılmakta. Bu durum sadece FED sisteminin değil aynı zamanda merkezi bütün sistemlerin tek bir hata kaynaklı olarak çökebileceğini gösteriyor.

Bitcoin Bir Ponzi Eleştirileri Sürüyor

Bitcoin fiyatının son dönemdeki yükselişi nedeniyle “geleneksel” bazı uzmanlar bunun ponzi yapısı olduğu vurgusunu yapmayı ihmal etmedi. Bunu lale çılgınlığına benzeten geleneksel uzmanların BTC tarihi boyunca ağın bir kere bile durmadan çalıştığı gerçeğini ve altyapısındaki teknolojiyi ise gözardı etmiş durumda.

ABD’nin merkez bankasının sisteminde yaşanan sorun merkezi yapıların eksikliğini ortaya koyarken BTC’ye sadece fiyat odaklı bakan ekonomistler ise bu görüşlerinden yakın vadede vazgeçmeyecek gibi gözüküyor. Bitcoin ise Michael Saylor’ın ifade ettiği gibi geleneksel yatırım araçlarının yerini almaya devam edecek ve kendini zamanla sözde uzmanlara da ispatlayacak.

Facebook Comments