Saturday, January 28th, 2023

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen Konuştu, Kriptolar Düşüşe Geçti!

ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen dün akşam yaptığı konuşmasında kripto para birimlerini de ele aldı. Yellen’ın açıklamalarının kripto para birimleri için pek de pozitif olmadığı görülüyor.

“Kripto Paralar Konusunda Endişeliyim”

Janet Yellen Salı günü yaptığı açıklamada, kripto para birimleri konusunda terörizm finansmanı söz konusu olduğunda “özel bir endişe” duyduğunu dile getirdi. Ayrıca Yellen, ABD’nin terörizm finansmanı için ortaya çıkan araçlardan haberdar olması gerektiğini de ekledi.

Öte yandan terörizmin finansmanında kripto kullanımını “büyüyen bir endişe” olarak nitelendiren Senatör Maggie Hassan’ın sorusuna cevaben Yellen, teknoloji terörü finansmanı ve değişen teknoloji ile bilrikte gelen değişim özelinde kripto para birimlerinin özel bir endişe kaynağı olduğunu dile getirdi. Yellen, bu konularla başa çıkma yöntemleri üzerinde sıkı bir çalışma yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

“Kriptolar Yasa Dışı Finansmanda Kullanılıyor”

Yellen konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin büyük bir kısmının yasa dışı finansman için kullanıldığını, “Bence birçok kripto para birimi, en azından işlemler anlamında, esas olarak yasadışı finansman için kullanılıyor ve bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bu kanallar aracılığıyla kara para aklamayla mücadelenin gerçekleştiğinden emin olmamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadeleri ile dile getirdi.

Kriptolar Nasıl Tepki Verdi?

Kripto para birimi ekosistemi şu anda Amerika’dan gelen her açıklamayı diken üstünde bekliyor. Çünkü kripto para birimleri özellikle SEC ve Ripple arasındaki davanın ardından ABD’den gelen açıklamalar oldukça hassas.

Nitekim Janet Yellen’ın açıklamasının ardından kripto para birimlerinde gözle görülür geri çekilmeler yaşandığı görülüyor. Ancak bu noktada bahsi geçen düşüşlerin bir kısmının halihazırda beklendiğini ve Yellen’ın herhangi bir açıklaması olmasa da böyle bir düşüşün yaşanabileceğinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü bazı altcoin’lerde çok ciddi yükselişler yaşandı ve bu hamlenin arkasından bir düzeltme hamlesi gelmesi bekleniyordu.

Facebook Comments