Thursday, February 2nd, 2023

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Joe Biden’ın yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerine ve “dijital teknolojilere” karşı insanları uyardı. Yellen, koronavirüs salgını nedeniyle insanların alışkanlıklarının değiştiğini ve suçun bile online ortamlara taşındığını vurguladı.

Yellen: Kripto Paralar Gelecek Vaat Ediyor

Kripto para birimlerinin gelecek vaat ettiğini ifade eden Yellen, yine de bunların çoğunlukla suç için kullanıldığını vurguladı. Yellen, yeni finansal teknolojilerin suç ile savaşmayı kolaylaştırdığını ancak yine de dijital teknolojilerin ve para birimlerinin yeni kullanıcılar için çok fazla risk teşkil ettiğini ifade etti.

Terör finansmanı, kara para aklama ve dolandırıcılık ile ilgili risklerle suçların rekor bir yükseliş yaşadığı dönemde olduğumuzu vurgulayan Yellen, açıklamasının devamında şunları belirtti:

“Koronavirüs, hayatın çoğunu sanal ortama taşırken suç da bununla beraber aynı ortama geçiş yaptı. Topluluğumuzu ayakta tutan hastane, okul, banka ve hükümet gibi yapıların kurumlarına çok daha gelişmiş ve fazla siber saldırı yapıldığına tanıklık ediyoruz. Yeni teknolojilerin sunduğu geleceğin farkındayım ancak kripto paraların online ortamda uyuşturucu satmadan veya farklı yollardan elde edilen paraları aklamak için de kullanıldığını biliyorum. Bunlar, terörizm finansmanı için bir araç oldu.”

Hazine Bakanlığı, Siber Suçlara Göz Açtırmayacak

Yellen, Hazine Bakanlığı’nın terör finansmanı ve bunun gibi suçlarla mücadelesini değiştireceğini ve çok daha farklı bir yaklaşım takınacaklarını vurguladı. Finansal teknolojilerin ve kripto paraların suçu arttırmak için değil, ABD’deki finansal eşitsizliği gidermek için kullanılması gerektiğini belirten Yellen, bunların regüle edileceği sinyalini verdi.

Bitcoin Fiyatı Yükselişine Devam Ediyor

Janet Yellen daha önce yaptığı açıklamalarında Bitcoin ve kripto paralara karşı yine sert ifadeler kullanmıştı. Aradaki değişim ise Yellen’ın en son açıklama yaptığı tarihteki Bitcoin fiyatı ile şimdiki Bitcoin fiyatı arasında neredeyse %130’luk bir fark bulunması olarak ifade edilebilir.

bitcoin

Birçok kripto para birimi ve özellikle DeFi projesi insanları dolandırmak için piyasaya sürülse de konu BTC olunca her şey değişiyor. Kripto para sektörünün en eskisi olan BTC, 2015 yılındaki kötü profilinden de büyük ölçüde sıyrıldı. Tesla gibi kurumların Bitcoin yatırımı yapması da bunun en temel kanıtlarından biri olarak gösterilebilir.

Facebook Comments