Friday, April 19th, 2024

ABD SEC Başkanı Bu Sefer Farklı Konuştu: Bitcoin’i (BTC) O Varlık Sınıfına Koydu

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan, göreve geldiği dönemden itibaren düzenleme vurgusu yaparken bu sefer farklı bir yorum yaptı.

Gary Gensler’in Açıklamaları

CNBC’nin Squawk Box programına katılan Gensler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin spekülatif varlıklar sınıfına girdiğini belirtti. Gary Gensler, bu nedenden dolayı daha fazla yatırımcı koruması odaklı bir sistem değişikliğine gitmek istiyor. Yeni Başkan, Bitcoin ve işlem göre diğer binlerce kripto paraların topluluklar ve bireyler tarafından speküle edildiğine inanıyor.

Gensler, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

İnsanlar kripto para yatırımı yapmak istiyorlarsa bu bizim için sorun değil. Bununla biritelik Bitcoin ve genel olarak kripto para birimlerinin dolandırıcılık, kara para aklama konularıyla bağlantılı olduğuna inanıyorum.

Gary Gensler, bu bağlamda kripto para alım satım platformlarının yatırımcıları, NYSE’de işlem yapıyormuş gibi korumak adına düzenleyici bir çerçeveye bağlanması gerektiğini aktardı. Kripto para endüstrisinde düzenleme eksikliği gören Gensler, yatırımcıların son derece dikkatli olmalarında ısrar ediyor.

Gary Gensler, geçtiğimiz dönemlerde yatırımcı korumasının yanı sıra, kripto para birimlerinin potansiyel faydalarından bahsetmişti. Göreve kısa süre önce başlayan Gensler, kripto dostu yönetici kimliğiyle tanınıyordu.

Kripto para endüstrisinde düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu her fırsatta dile getiren Gensler, yatırımcı güvenliğini birinci öncelik olarak tanımlıyor.

Bitcoin Fiyatı ve Piyasanın Durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin, 38.000 dolarlık fiyat bandı seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. En popüler ikinci kripto para Ethereum’un fiyatı (ETH) 2.500 dolar olarak kaydedildi. Liderin 41.000 dolarlık fiyat bandında tutunamaması bir geri çekilmeye yol açmış ve fiyat 38.000 dolara kadar düşmüştü. Bunun yanı sıra ADA ve XRP gibi bazı popüler altcoin’ler önemli performanslara imza atarak dikkatleri üzerine çekti.

Uzmanlar, yatırımcıları panik yapmaması konusunda uyarırken düşüşü, artış trendinin bir soğuması olarak değerlendirdi.

Facebook Comments