Thursday, April 18th, 2024

ABD SEC Başkanı’nın Hedefinde Bu Sefer de DeFi Var!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamalarda uzun zamandır kripto para ekosistemini hedef alıyor. Gensler yaptığı son açıklamalarda ise merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi hakkında konuştu.

“DeFi Konusunda Endişeliyim”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler kısa süre önce Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, merkezi olmayan finans konusunda endişeli olduğunu dile getirdi.

Buna ek olarak DeFi dışında da stablecoin‘ler ve borsada işlem gören fonlar da dahil olmak üzere kripto para birimi endüstrisinin diğer birçok sektörü SEC’in radarında bulunuyor. Gensler, personelinden ajansın tüm yetkilerini kullanmasını istediğini iddia ediyor ve “Personelden elimizden geldiğince tüm yetkilerimizi kullanmalarını istedim.” sözlerini kullanıyor.

Öte yandan SEC patronu Mart ayında sanal bir toplantı sırasında Kongre’yi kripto para birimi borsalarını düzenlemeye çağırmıştı. Ayrıca geçmişte blockchain üzerine bir MIT dersi vermesine rağmen Gensler, yatırımcı koruması söz konusu olduğunda kripto konusunda tarafsız olmadığını açıkça belirtti:

Teknoloji konusunda tarafsız olsam, hatta ilgimi çekse de yatırımcı koruması konusunda tarafsız değilim.

DeFi Nedir?

En temel anlamı ile DeFi, merkeziyetsiz finans anlamına geliyor. DeFi ile bankacılık hizmetlerinin herhangi bir merkez olmadan herkese sunulması hedefleniyor. DeFi hizmetleri kullanıcıları için bankaya ihtiyaç duymadan mevduat getirisi elde etmeyi ya da kredi kullanmayı mümkün hale getiriyor.

Bunlara ek olarak bazı DeFi projelerinin kullanıcılarına bazı varlıkları tokenlaştırma imkanı sunduklarını da belirtmek gerekiyor.

Facebook Comments