Saturday, April 20th, 2024

ABD Senatosu’nda hareketli saatler: Kripto maddelerine bir revize daha

ABD Senatosu’nda kripto para piyasasını yakından ilgilendiren hareketli saatler yaşanıyor.

Bilindiği üzere, ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin maddeler de yer alıyordu. 1.2 trilyon dolarlık harcamanın 28 milyar dolarlık kısmı, kripto paradan alınacak vergiler üzerinden finanse edilecekti.

Söz konusu maddelerde, kapsamın oldukça geniş tutulması, kripto para sektör oyuncularının tepkisini çekti. Daha sonra senatörler Warner ve Portman tarafından, kapsamdan kripto para madencilerinin çıkarıldığı bir değişiklik önerilmişti fakat bu değişiklikte hisse kanıtına (proof-of-stake) dayalı olarak çalışan blok zinciri ağlarındaki doğrulayıcılara muafiyet yoktu. Dolayısıyla bu durum, hemen hemen aynı faaliyeti yürüten iki tarafın farklı regülasyon kurallarıyla karşı karşıya kalmasına yol açıyordu. Önerilen değişiklik karşısında kripto para yanlısı senatörler Wyden, Toomey ve Lummis ses yükseltmiş, Coinbase ile Gemini gibi borsaların yöneticilerinin yanı sıra Tesla CEO’su Elon Musk da tepki göstermişti. Senatör Toomey, kanun tasarısının bu şekilde geçmesinin yazılımların ABD dışında geliştirilmesine neden olacağını ve internetin geleceği olan kripto para teknolojisinin ülkeden kaçmasına yol açacağını savunmuştu. Coinbase CEO’su Armstrong da “Şu anda kripto para sektöründe hangi teknolojinin iyi, hangisinin kötü olduğuna karar verilecek. Bu korkunç. Amerikalıların yeni teknolojiye girişlerini engelleyen politikacılara tarih hiç de iyi davranmayacaktır.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Coinbase CEO’su, Kongre’de oylanacak önergeye sert çıktı

Warner, değişiklik önerisini tekrar revize etti

Tüm bu tartışmalar ve tepkilerden sonra senatör Warner, değişiklik önergesini revize etti. Maddenin son halinde, iş kanıtı ve hisse kanıtı hariç tutuldu fakat diğer fikir birliği mekanizmaları yine kapsama alındı. Coin Center direktörü Jerry Brito, konuya ilişkin olarak “Söylecek söz bulamıyorum. Şimdi de 2 kazanan mı seçiyorlar? Başka fikir birliği mekanizmaları da var! Bunu neden yapıyorsunuz?” dedi.

Öte yandan Wyden, Toomey ve Lummis tarafından bir başka değişiklik önergesi, kripto para topluluğundan destek alıyor. Kripto paralar açısından daha yenilikçi bir bakış açısı taşıyan ve destekleyici olan bu değişikliğin geçmesi için sektör oyuncuları baskı kuruyor. İlerleyen saatlerde oylamaya geçilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Elon Musk’tan vergi oylaması konusunda destek

The post ABD Senatosu’nda hareketli saatler: Kripto maddelerine bir revize daha appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments