Saturday, February 24th, 2024

ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi yükseliyor, Gelişen Piyasalar için tehlike başlıyor

ABD’de Ocak tarım-dışı istihdam artışı 49 binle 105 bin civarında oluşan konsensusun çok gerisinde kaldı. Velakin, Kongre’de Demokratlar’ın Biden’ın $1.9 trilyonluk mali destek paketini yasalaştırma çabalarında ilerleme kaydetmeleri Dolar Endeksi rallisine güç verdi.  Bloomberg’e göre, dolar artık risk iştahının yükseldiği dönemlerde tercih edilen para birimi oluyor.

Dünya  için gösterge teşkil eden ABD 10  ve 30 yıllık DİBS faizleri %1.17 ve %1.97’ye yükseldi.  Dolar Endeksi ve DİBS faizlerinde yükselişin sürmesi Türkiye dahil Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) için tehlike arzedebilir.

 

ABD tarım-dışı istihdam hayal kırıklığı yaratsa da, ileriye bakan yatırımcılar AB ve Japonya’dan daha hızlı toparlanacak bir ekonomi görüyor.    Ek olarak, Fed AMB’na göre enflasyon ve para basma konusunda çok daha müsamahakar. Yani, ABD’de enflasyon yükselse de para bolluğu AB’ye nazaran daha uzun sürerek iç talebi şişirebilir.

Doğal olarak ABD tahvil faizleri bu geleceği fiyatlamaya başladı ve DBS Group Holdings Ltd’ye göre yıl sonunda %1.5 düzeyini görebilir.   Artık dolar/Yen’de 1.08 ve Euro/dolar’da 1.15 düzeyleri  konuşuluyor.

GOÜ hisseleri geçen hafta %4.5 prim yaparken, TL başta GOÜ FX de az da olsa prim yaptı.  Geçen hafta GOP’a $5 milyar civarında sıcak para girdi.

Ancak, bu gelişmeler kalıcı olmayabilir.  Halen küresel toparlanmayı fiyatlayan GOP endeksleri, bir süre sonra güçlü dolar – yüksek ABD faizi ikilisinin GOÜ ve şirketlerinin dolar borçlarının ödenmesini güçleştireceğini görecek.

 

GOP hisseleri bu senaryodan etkilenmese de, Eurobond ve şirket tahvili faizleri yükselişe geçerek GOÜ’de ekonomik toparlanmayı geciktirebilir.  Geçmişte güçlü dolar ve yükselen ABD faizi ikilisi istisnasız GOP mali varlıklarının değerini düşürdü.

 

Tarih tekerrür edecek mi?

 

Altın, Dolar ve Petrol’ün kaderi çiziliyor | Atilla Yeşilada

 

ABD ekonomisi iyimserliği ve üretim kesintileri ile, Petrol fiyatları hızla yükseliyor

 

Naci Ağbal TL’ye sağlam gaz verdi!

İş Yatırım ve Tüpraş’tan en büyük reel sektör tahvil ihracı…

 

 

The post ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi yükseliyor, Gelişen Piyasalar için tehlike başlıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments