Sunday, December 10th, 2023

ABD Yeni Teşvik Paketi Kabul Edildi: Bitcoin İçin Yeni Bir Ralli Mi Başlıyor?

Joe Biden yönetiminin söz verdiği 1.9 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi dün oylandı ve 219’a 212 oy çokluğu ile kabul edildi. Kabul edilen teşvik paketi onay için Senato’ya iletildi. Peki, bu teşvik paketi neyi vaat ediyor ve teşvik paketi kriptolar için ne anlama geliyor?

Teşvik Paketinin Detayları

Teşvik paketi ile ekonomik açıdan zor durumda olan kişilere 1.400’er dolarlık yardım çeki dağıtılacak. Bunun yanında işsizlik yardımlarından yararlanma ile ilgili kurallar genişletilecek ve bu sayede daha fazla sayıda kişi işsizlik yardımlarından faydalanabilecek. İşsizlik yardımlarının ise bu kapsamda 29 Ağustos’a kadar uzatılması planlanıyor.

Bunlara ek olarak teşvik paketi ile birlikte kira yardımları, öğrenci yardımları, eyalet ve yerel yönetim yardımları ve çocuk yardımları da yapılacak.

Kripto Paralara Etkisi

Amerika, koronavirüs sebebiyle kötüye giden ekonomiyi desteklemek için 2020 yılında da benzer bir teşvik paketi uyguladı ve 1.200’er dolarlık çekler dağıtıldı. Bu çeklerin dağıtımının ardından Bitcoin alımlarının arttığı ve hatta borsalara tam olarak 1.200 dolarlık girişlerde yükselişler yaşandığı görüldü.

Dolayısıyla yeni bir teşvik paketi ve yeni dağıtılacak yardım çekleri yine Bitcoin ve kripto para almak için kullanılırsa bu durum fiyatlara yükseliş olarak yansıyacak.

Bununla birlikte oylamanın yapıldığı Cuma günü geleneksel piyasalar ile kripto para piyasasında da ciddi düşüşler yaşandı ve teşvik paketinin onaylanması ile birlikte piyasa yeniden yükselişe geçti. Dolayısıyla sadece paketin onay alması ve Senato’ya gitmesi bile pozitif etki yaratmaya yetti.

Güncel Fiyatlar

Kripto para birimleri hafta sonuna oldukça iyi başladı. Hafta içi genel itibari ile kırmızıda olan piyasa bugün yeniden yeşile döndü. Lider kripto para birimi yeniden 50.000 doların üzerine yükselmek için çabalarken altcoin’ler BTC fiyatından daha iyi performans göstermiş gibi görünüyor.

Sergilediği performans ile birlikte en büyük üçüncü kripto para konumuna yerleşen Cardano (ADA) %30’un üzerinde yükselirken, piyasa değeri bakımından en 6. kripto para olan Polkadot (DOT) %18 gibi bir yükseliş kaydetti.

Facebook Comments