Saturday, April 20th, 2024

ABD’den Kripto Vergi Hamlesi!

ABD’deki milletvekilleri ve Başkan Joe Biden, altyapı için 1 Trilyon dolarlık iki partili paketin ayrıntılarını tamamladı. Plan ayrıca vergi uyumluluğunu iyileştirmeye yönelik önlemleri de içeriyor ve özellikle kripto para birimleri ve kripto varlıkları etrafında vergi uyumluluğunu iyileştirmeye yönelik önlemlerle birlikte geliyor.

“Bir Nesilde Bir Kez” Yatırımı

ABD altyapısına “nesilde bir kez” yatırım olarak tanımlanan yasa tasarısı, Amerika’nın altyapısına yapılacak 550 Milyar Dolarlık yeni Federal yatırımı da içeriyor. Bu, köprüler, yollar, yüksek hızlı internet, elektrikli araçlar, nakliye limanları, kamu altyapısının iyileştirilmesi ve diğer alanların inşasına harcanacaktır. Tasarı ayrıca, hükümetin kripto para birimi işlemlerinden 28 milyar dolar toplamasını sağlayacak hükümleri de özetliyor.

Ateş Hattında Kripto

Kripto para varlıkları etrafında vergi uygulamasını hızlandırma planları, başlangıçta tasarının bir parçası değildi. Ancak, altyapı paketi için ek fon toplamak amacıyla son dakikada eklendiler.

Tasarı, borsalar ve kripto yatırımcıları ile ilgili raporlama gereklilikleri gibi vergi yaptırımlarını artırmaya yönelik önlemleri içeriyor. Tasarıya göre, borsalar ve kripto yatırımcıları, IRS’ye 10.000 $’a eşit veya daha fazla kripto para birimi işlemleri hakkında tüm ayrıntıları sağlamak zorunda kalacak.

Geniş Tanım

Compound Finance’ten Jake Chervinksy, Twitter’da önerilen yasayı yırttı ve kripto endüstrisi için sonuçları vurgulamak için tasarıyı bozdu. Chervinksy’ye göre, tasarı esasen “yatırımcı” tanımını kripto endüstrisinde yer alan hemen hemen her ekonomik aktörü içerecek şekilde genişletiyor. Yeni taslak ayrıca madencileri ve doğrulayıcıları da içerebilir.

Tasarı, DeFi pazarlarını ve Likidite Sağlayıcıları, Merkezi olmayan borsalar, protokol yöneticileri ve tasfiye memurları gibi katılımcıları da kapsayabilir.

Gözetim Potansiyeli Veya De Facto Madencilik Yasağı

Chervinksy ayrıca, vergi kanunu yatırımcıların IRS raporlama gerekliliklerine uymasını ve müşterilerine Form 1099’ları vermelerini ve IRS’ye dosyalamalarını zorunlu kıldığı için gözetim potansiyelinin altını çizdi. Form, aracıların telefon numarası, ad ve adres gibi kişisel bilgiler dahil olmak üzere müşteri verilerini toplamasını gerektirir.

Bu, esasen, brokerlerin, müşterilerinin IRS raporlama gereksinimlerine uyması için tüm KYC’yi doğrulaması gerekeceği ve kullanıcıları sözde anonim olan kriptonun tüm amacını ortadan kaldıracağı anlamına gelir. Madenciler gibi gözetim altında olmayan aktörler için, Form 1099’lar için gerekli bilgileri elde etmek neredeyse imkansızdır, bu da pratikte ABD’de fiili bir madencilik yasağına işaret edebilir.

Vergi Uyumunun İyileştirilmesi

En son kripto mevzuatı, geçme olasılığı yüksek olan iki taraflı bir altyapı faturasının bir parçasıdır. Tasarı, harcamalar için geliri artırmak ve gelirden bağımsız olmasını sağlamak için hükümler içeriyor. Tasarı taslağında “yatırımcı” tanımına ödeme hükümlerinden biri olarak yer verilmiştir.

Gelir, mevcut vergiler, yeni vergiler veya vergi uyumluluğunun iyileştirilmesi yoluyla artırılabilir, kripto para yasa koyuculara göre üçüncü kategoriye girerken, “yatırımcı” tanımı ek vergi gelirine 28 Milyar Dolar ekleyecek şekilde ayarlandı.

Yanlış Yönlendirilmiş Bir Önerme

Chervinksy, hükmü “yanlış yönlendirilmiş” olarak nitelendirdi ve aşağıdaki nedenlerle yarardan çok zarar verebileceğini söyledi.

  • Uyum neredeyse imkansız ve tasarı ABD’deki kripto endüstrisini öldürebilir
  • Kripto alanındaki pek çok kişinin Amerika’nın madencileri dışarı çıkarmaya zorlamasından yararlanacağını umduğu için bu, dış politikanın büyük bir başarısızlığı olurdu.
  • Kripto endüstrisini kaybetmek yarardan çok zarar verir ve kripto endüstrisi denizaşırı hareket etmeye karar verirse ABD daha fazla gelir kaybeder.
  • Medeni haklara bir yük getirir ve 4. Madde, izinsiz gözetime sınırlamalar getirir.

Facebook Comments