Friday, April 19th, 2024

ABD’li Senatör Kongreye Kripto Para Baskısını Devam Ettiriyor!

Senatör Elizabeth Warren artık ABD Kongre’sinin kripto paraların önlenemez büyümesi karşısında harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda SEC Başkanı Gensler’de benzer bir açıklama yapmış ve yetkililerin SEC’e daha fazla destekte bulunması gerektiğini söylemişti. Öte yandan ABD’li düzenleyiciler gerekli regülasyonlar için araştırma yapmaya ve milyonlarca dolar harcamaya devam ediyor.

Warren Kripto Para Açıklaması

Düzenleyicilerin daha fazla yetkiye sahip olması gerektiğini düşünen Senatör Warren, kongreye çağrıda bulunmaya devam ediyor. Massachusetts Senatörü bugün Bloomberg’e konuştu. David Westin tarafından yöneltilen soruları cevaplayan Warren, düzenlemelerin geciktiğini ve insanların kandırılmaya devam ettiğini savunuyor.

“Şu anda gerekli düzenlemelere sahip değiliz, düzenleyicilerimiz ihtiyacı olan yetkileri elde etmiş de değil. Düzenlenmemiş kripto para piyasaları daha fazla insanın kandırılmasına sebep oluyor. Biz asla bunu istemiyoruz”.

Token fiyatlarının kolayca manipüle edildiğini söyleyen Warren “bu fiyat pompalamaları kesinlikle cezası kalıyor, endüstrinin gözetimi noktasında ciddi eksiklikler var” dedi. Birkaç gün önce SEC Başkanı Gensler benzer açıklamalarda bulunmuş ve birçok kripto varlığın “menkul kıymet” tanımına uyduğunu bu yüzden gerekli adımları atacaklarını söylemişti.

Kripto Paralar Yararlı Olabilir

Ancak bu yarar bankası toplumlar içindir. Evet Warren kriptoları tamamen işe yaramaz olarak görmüyor. Örneğin bankalara erişimi kısıtlı insanlar için kripto paralar yararlı olabilir diyor. İnsanların ekonomiye daha fazla katılımı için kriptoların yararlı olabileceğini savunan Warren elbette ABD vatandaşlarını kastetmiyor.

Kripto paraların zayıf ekonomilere faydası konusunda Bank of America yakın zamanda bir görüş yayınladı. El Salvador’un hamlesi üzerinden hazırlanan raporda birçok faydadan bahsediliyor. Özellikle sınır ötesi ödemelerde ve ulusal havalelerde çok ciddi işlem ücreti ödeyen vatandaşlar kriptolar sayesinde refah seviyesini artırabilir.

Regülasyonlar konusu ise Amerika’da iki ana başlıkta ilerliyor. Menkul kıymet kanadını Ripple davası üzerinden SEC yürütürken. Stablecoinler konusunu Hazine Bakanlığı öncülüğünde bir komisyon işlemeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda ABD tarafından önemli regülasyon adımlarını görebiliriz. Elbette bu düzenlemeler dünyanın kalan kısmı için ciddi anlamda yol gösteri olacak. Belki de küresel anlamda daha güçlü regülasyonların kapısı aralanacak.

Facebook Comments