Sunday, December 3rd, 2023

ABD’li Şirketlerin Son Dönemde Hangi Fiyattan Bitcoin (BTC) Aldığı Ortaya Çıktı

Bitcoin (BTC) fiyatının son dönemdeki yükselişine katkı sağlayan en temel unsurun kurumsal baskı olduğu biliniyor. ABD’li kurumlar devamlı olarak BTC alarak, fiyatın 58.000 dolara kadar çıkmasında önemli bir rol oynadı.

MicroStrategy İle Başlayan Bitcoin Alımı, Tesla İle Sürüyor

Özellikle MicroStrategy’nin BTC alımları ile 2020 yılında başlayan kurumsal akın, Square’in ve Tesla’nın BTC alımları ile devam etti. Tesla toplamda 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaparak fiyatın kısa sürede rekor kırmasını sağladı.

Tabii ki Tesla, MicroStrategy ve Square’in yüklü BTC alımı yapan yegane kurumlar olmadığı biliniyor. Bazı kurumlar bunu halka açık bir şekilde açıklarken bazıları ise sessiz kalmayı tercih etmekte. CryptoQuant CEO’su ise ABD’li kurumların ortalama olarak ne kadarlık fiyat üzerinden BTC alımı yaptığına dair önemli bir veri paylaştı.

ABD’li Kurumlar 48.000 Dolardan BTC Aldı

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, sadece 25 Şubat içerisinde Coinbase’den çıkış yapan yüklü BTC transferlerine bakarak net bir analizde bulundu. 13.000 Bitcoin’in Coinbase’den direkt olarak soğuk depolama cüzdanlarına gittiğini belirten Young Ju, BTC fiyatı ortalamasının ise 48.000 dolar olduğuınu belirtti.

Young Ju, bunun gördüğü en güçlü yükseliş odaklı sinyal olduğunu belirterek, ABD’li kurumsal. yatırımcıların 48.000 dolardan BTC aldıklarını ifade etti. Bitcoin fiyatı kısa süre önce 44.000 dolara kadar düşse de burada çok kalmadı ve görünüşe göre kurumsal yatırımcıların alımları ile yükseldi.

BTC fiyatının 50.000 dolar üzerine çıkmasına rağmen hala beklenen 60.000 dolar seviyesinin görülmemesi ise bireysel yatırımcıların yeni bir düşüşe karşı panik olmasına yol açıyor. CryptoQuant verileri ise satılan her bir BTC’nin kurumsal yatırımcılar tarafından alındığını göstermekte.

Facebook Comments