Saturday, January 28th, 2023

ABD’nin Bu Açıklamaları Kripto Paralar İçin Pozitif Sinyal Veriyor

Fed başkanı Jerome Powell’a göre, Federal Rezerv Bankalarının politika desteğini geri çekmeyi düşünmesi bile olası değil. Powell, New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı açıklamalarda, “Olumsuz risklere karşı önlem almalı ve gerçekten salgın bittiğini görene kadar politika desteğini geri çekmeyi düşünmemeliyiz” sözlerini kullandı.

Bu açıklamaların kripto para birimleri için önemli ve pozitif olduğu düşünülüyor.

“Destekleri Geri Çekemeyiz”

Federal Rezerv Bankaları şu anda yaklaşık 80 milyar dolarlık hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage tahvili satın alıyor ve ayrıca bir kurumsal tahvil satın alma programı başlatıyor.

Buna ek olarak Powell, Mart ortasına kadar çıkması muhtemel olan 1.9 trilyon dolarlık teşvikin çok acil olduğunu dile getirdi. Daha önce teşvik programlarında dağıtılan paraların bir kısmının kripto para birimi yatırımları için kullanıldığına şahit olmuştu.

Öte yandan Powell, “Maksimum istihdamı elde etmek ve sürdürmek, destekleyici para politikasından fazlasını gerektirecek” ifadelerine de açıklamasında yer verdi.

Bunların yanında Powell yaz aylarına kadar salgına karşı bağışıklık kazanılmasını beklediğini ve böylece yılın ikinci yarısında ekonomide iyileşmeler görülebileceğini belirtti.

Kriptolar Nasıl Etkilenir?

Kripto para birimleri salgının getirdiği ilk şok dalgası ile tüm piyasalarla birlikte Mart ayında bir çöküş yaşadı. Ancak güncel duruma bakıldığında kurumsal talebin de artışı ile kripto para birimlerinin Mart ayında çöken her varlıktan çok daha iyi durumda olduğu görülüyor.

Bunlara ek olarak kripto para birimleri şu anda Mart öncesinde ulaştıkları seviyenin de üzerinde bir yerde bulunuyor.

Dolayısıyla teşvik paketleri ve eğer uygulanırsa para basma politikalarının kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin fiyatı için önemli olduğu düşünülüyor. Powell’ın açıklamalarına bakılırsa yaklaşık 4-5 ay daha kripto para birimleri için pozitif gelişmelerin yaşandığı dönem olabilir.

Bunlara ek olarak kurumlar hala kripto para birimlerine yönelmeye devam ediyor. Son olarak 2 trilyon dolarlık yatırım bankası BNY Mellon, dijital varlıkların yaygın bir şekilde benimsendiğini belirttikten sonra müşterilerine Bitcoin saklama hizmeti sunacağını bugün açıkladı.

Facebook Comments