Tuesday, November 28th, 2023

ABD’nin Hazine Bakanı Janet Yellen oldu: İlk kez bir kadın seçildi

ABD'nin Hazine Bakanı Janet Yellen oldu: İlk kez bir kadın seçildi

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’a onay verdi. Yellen bu göreve getirilen ilk kadın oldu.

ABD’nin Hazine Bakanı Janet Yellen oldu

Senato Genel Kuruluna yapılan oylamada, 84 senatör Yellen’ın Hazine Bakanı olması için “evet” oyu verirken, 15 senatör “hayır” oyu kullandı. 

Böylece Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu. 

Yellen, cuma günü de ABD Senatosu Finans Komitesinden onay almıştı.

FED’İN DE İLK KADIN BAŞKANI OLMUŞTU

Tecrübeli bir ekonomist olan Yellen, 2014’te Fed’in ilk kadın başkanı olmuştu. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Yellen’ı yeniden Fed başkanlığına aday göstermemesiyle söz konusu göreve 2018’de Jerome Powell atanmıştı. 

Yellen, Senatonun Finans Komitesinde 19 Ocak’ta yaptığı konuşmada, Hazine Bakanlığı görevine atamasının onaylanması halinde kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikalı işçilerin ihtiyaçlarına ve rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağını belirtmişti. 

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında daha fazla desteğe ihtiyaç olacağını vurgulayan Yellen, “Tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranlarıyla yapabileceğimiz en akıllıca şey büyük oynamak.” değerlendirmesinde bulunmuştu. 

HABERE GİT: DİDEM NİŞANCI KİMDİR?

Öte yandan, Yellen’a Hazine Bakanlığı görevinde özel kalem müdürü olarak Türk asıllı Didem Nişancı eşlik edecek. 

Facebook Comments