Sunday, December 3rd, 2023

ADA Yorum: 2021 Yılı Cardano’nun Yılı Olacak!

Yılın başında Cardano’nun (ADA) piyasa değeri 5,6 milyar dolar civarında seyrediyordu. Ancak beş hafta içinde yakalanan bir yükseliş ivmesi bu rakamı 28.4 milyar dolara çıkardı. Böylece ADA, XRP ve Polkadot’u (DOT) geride bırakarak CoinMarketCap’te dördüncü sıraya yerleşti.

ADA Fiyat

Aynı şekilde bu dönemde ADA’nın fiyatı %420 arttı. 1 dolar bandında bir reddedilme ile karşılaşılması bekleniyordu ve bu drum ne analistleri ne de yatırımcıları korkutmadı. Çünkü piyasada hala ADA ile ilgili artış sinyalleri alınıyor ve 2021 yılının ADA yılı olacağı düşünülüyor.

Temel Göstergeler Boğa Sinyali Veriyor

Cardano’nun akıllı sözleşme dönemi yolda. Geliştiriciler IOHK, geçen hafta Mary Goguen test ağını başlattı. Şu anda kullanıcı tanımlı token’lar ana ağ sunumundan önce test ediliyor ve izleniyor. Her şeyin plana göre gittiğini varsayarsak, geliştiriciler bu ayın sonunda ana ağda devreye girecek.

Mary Goguen’ın sisteme entegre edilmesi, Cardano’nun yolculuğunda önemli bir aşamayı işaret ediyor. Mary ağ içinde şifreleme anahtarını çevirdiğinde, kullanıcıların sayısız uygulama için kendi token’larını yaratma mekanizmasının kilidini açmış olacak.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre 26 Mart 2021’de D-parametresi sıfıra ulaşacak. Bu olduğunda, Cardano ağı %100 ademi merkezsiz hale gelecek.

Bunlara ek olarak IOHK Afrika Operasyonları Direktörü John O’Connor, firmanın bir Afrika hükümeti ile sözleşme yapmak üzere olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili çok detaylı ayrıntılar yok ancak milyonlarca kullanıcının gerçek dünyada kullanım için Cardano ekosistemine dahil olması oldukça büyük bir durum.

ETH-ADA Mücadelesi

Cardano her ne kadar son zamanlarda piyasa değerini arttırmış olsa da Ethereum da ETH 2.0 güncellemesi ile piyasa değerini arttırmaya devam ediyor. Ancak analistler iki kripto para birimi arasında ADA’nın yükseliş şansının daha büyük olduğunu ifade ediyor.

Çünkü yapılan açıklamlara göre ETH 2.0’ın tam anlamıyla kullanılabilmesi yıllar alacak ancak Cardano geliştirmelerini kısa süre içinde tamamlama niyetinde.

Ekosistemin son dönemdeki büyümesi hakkında yorum yapan IOHK CEO’su Charles Hoskinson ise bu mücadeleyi çoktan kazandıklarını ifade ediyor.

Facebook Comments