Saturday, January 28th, 2023

Ak Yatırım Şirket Raporu – Yapı Kredi Bankası

Beklentinin üzerinde kâr öngörüsü

Öz kaynak kârlılığında 300 baz puan kadar artış öngörüsü

Yapı Kredi maddi öz kaynak kârlılık oranın 2020’de %12’ye yakın ve 2021’de %15 civarında olmasını bekliyor. Buna göre 2021 net kâr beklentisinin 7,5 – 8,0 milyar TL aralığında olduğunu hesaplıyoruz. Banka için ortalama analist beklentileri bu tutarın %10‐15 altında, bizim net kâr tahminimiz ise 7.1 milyar düzeyinde bulunuyor.

Faiz beklentisi rakiplerden iyimser

Banka reel büyümenin 2020’de %1,0 ve 2021’de %4,0 olmasını; enflasyonun Ekim (TÜFE’ye endeksli tahviller için 190 baz puan düşüş) ve 2021 sonunda %10’a gerilemesini bekliyor. Yapı Kredi enflasyondaki gerileme eğilimiyle birlikte TCMB faiz indirimlerinin 2Ç21’de başlamasını ve politika faizinin enflasyonun 200 baz puan üzerinde kalmasını bekliyor. Buna göre 2021 sonunda politika faizi %12 olarak öngörülmüş. Rakiplerine göre Yapı Kredi’nin enflasyon ve faiz beklentilerinin daha iyimser olduğu görülüyor.

Kredilerde ortalamadan yüksek büyüme

Banka 2021’de TL kredilerde %18 büyüme ve döviz kredilerde daralma öngörüyor. Artışın KOBİ ve ihtiyaç kredileri ağırlıklı olması bekleniyor. TL kredi/mevduat oranının mevcut seviyesinin de korunacağı belirtildi. Bankanın kredi artış öngörüsü tahmin paylaşan bankalar arasında üst tarafa yakın duruyor.

Kredi risk maliyetinde düşüş

Covid‐19 esnekliklerinin sona ermesiyle takibe dönüşümlerin hızlanması ve sorunlu kredi oranının 2021’de %6,5’ten %7,0’a çıkması bekleniyor. Ancak önden yüklemeli karşılık ayırma politikası nedeniyle, kredi risk maliyetinin 2021’de 75 baz puan gerileyerek 200 baz puanın altına geleceği öngörülüyor. Bu oranın gelecek yıldan itibaren 100‐150 baz puanda normalleşmesi bekleniyor.

Net faiz marjında 30 baz puan düşüş

2021 net faiz marjının 30 baz puan düşüşle yeniden 2019 yılı düzeyine gerilemesi bekleniyor. TCMB faiz indirimleri rakiplere göre daha iyimser ve net faiz marjına destek veriyor. Enflasyondaki direnç bu eğilimi zorlayacak olsa da öngörüde ‐ 15 baz puan hesaplanan TÜFE tahvili kaynaklı marj etkisini sınırlar. YKB ayrıca gerek hazine pozisyonları gerekse müşteri işlemleri ile hazine
gelirlerinin önceki yıla göre artmasını bekliyor (kur koruması hariç).

Komisyon gelirlerinde %15 artış

2020’deki düşük tek haneli büyümeden sonra komisyon gelirinin çeşitlendirme ve artan bankacılık işlemleri ile birlikte 2021’de %15 artacağı tahmin ediliyor. Özellikle bankacılık işlemleri, sigorta ve yatırım ürünlerinin komisyonlara kuvvetli destek vermesi bekleniyor.

Faaliyet giderlerinde de %15 artış

Yapı Kredi 2021 yılında faaliyet giderlerinin de %15 artmasını bekliyor. Faaliyet akışına ilişkin maliyetlerde %10’un altında artış öngörülürken, mevzuata bağlı giderler ile büyüme ve teknoloji yatırımına ilişkin giderlerin ortalamayı yukarı çekmesi bekleniyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

The post Ak Yatırım Şirket Raporu – Yapı Kredi Bankası appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments