Tuesday, November 28th, 2023

Akita Inu: Sıradaki Dogecoin (DOGE) Olabilir mi?

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Bundan sadece 3 ay önce piyasaya sürülen Akita Inu, şimdiye kadar iyi sonuçlar elde eden ERC-20 tabanlı bir token. İlk olarak Uniswap üzerinde kurulan Akita Inu, geçtiğimiz haftalarda ise MXC, HotBit, Poloniex ve bunun gibi birçok kripto para borsasında listelendi ve toplamda 7 borsada aktif. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise BKEX de yeni borsa olarak eklenmiş oldu.

Bu hızlı kabul ve benimsenmeye bir de 200.000.000 dolarlık ticari hacim eklenince CoinMarketCap ve CEX üzerinde en çok konuşulan kripto paralardan birisinin Akita Inu şeklinde gösterilmesi de kaçınılmaz bir son oldu.

Akita Inu, özellikle topluluğun yardımı ve katkıları ile geliştirilmekte. Tamamen demokratik bir proje olan Akita Inu, sadece geçtiğimiz hafta boyunca 15.000 yeni yatırımcıya ulaştı. 15.000 yeni yatırımcının projenin tokenine sahip olduğu ve buna ek olarak projenin Telegram hesabına da 22.000’den fazla kullanıcının katıldığı görülüyor. İnsanlar bu projeyi görerek başka yerlerde de paylaşacak ve bu sayede proje bağlamında özel bir durum oluşacak gibi gözükmekte.

Topluluktan gelen ve proje tarafından benimsenen  fikirler arasında token yakma, yatırımcının boşta kalan tokeninden pasif gelir elde etmek için stake yapma ve son olarak da Twitter ile rakip olacak düzeyde, merkeziyetsiz yapıda bir sosyal medya ağının geliştirilmesi yer alıyor. Tabii ki söz konusu platformda kullanıcılar tweet’leri beğenmek yerine Akita projesine de destek olabilmek için birbirlerine tip yani ödeme gönderebilecek ve bunların hepsi Polarfox ile yapılan ortaklık sayesinde mümkün olacak.

Ekip aynı zamanda Akita internet sitesinin de yeni versiyonunu çok yakında yayınlayacak. Bu versiyonda yol haritasının olacağı belirtiliyor.

“Akita Inu, Sıradaki Dogecoin mi?”

Projelerin ilk günlerinde ve zamanlarında iddialı açıklamalarda bulunmak her zaman oldukça kolay olmuştur. Bunun başka bir projeye rakip olacağını belirtmek veya başka projeyi kullanarak isim yapmaya çalışmak daha önce kullanılan yöntemler. Kullanıcılar tokenin kendisine inanmak yerine böyle durumlarda aslında direkt olarak rekabet edilen tokene inanıyor ve kendi tokenlerinin de onun gibi olacağını düşünüyor. Akita Inu ise DOGE’un sahip olmadığı bir şeye yani topluluk gücüne sahip. Bu bağlamda Akita Inu’nun sıradaki DOGE olması oldukça mümkün.

Aslında ilk olarak Dogecoin’in nasıl CoinMarketCap üzerinde en büyük 6. kripto para birimi olduğuna değinmek gerekiyor. 2013 yılında eşler arası alım satım odaklı kripto para olarak piyasaya sürülen DOGE, ilk günlerinde bile şaka odaklı bir kripto para olarak görüldü. Bunun logosunun bir çizgi karakterden oluşması ve Shiba Inu cinsi köpeği temsil etmesi yatırımcıların neden böyle düşündüğünü gösteriyor. Ancak bu şaka odaklı hedef sayesinde DOGE fiyatı rekor kırdı ve internet üzerinde inanılmaz bir yayılma elde etti. DOGE artık Bitcoin ile bile kıyaslanabilecek bir yapıya ulaştı ve bazı günlerde BTC’den daha popüler oluyor.

Dogecoin’in rekabet etme durumu ilk yıllarda bir hayli fazla olsa da yavaş yavaş ayı sezonunun gelmesi ile azaldı. Buna ek olarak gerçek bir kullanıma ve hedefe sahip olmaması da DOGE için dezavantaj olarak gösterildi. Kripto para piyasasının regüle edilmeyen yapısı ve dolandırıcılık odaklı kripto paralar da DOGE’a olan güveni azalttı. Bu durum 2017 veya 2018 yılına kadar devam etti. Doge fiyatı ise o tarihlerde 0,10 doları gördü ancak piyasa daha sonra yeniden sert bir düşüş yaşadı ve DOGE alığı her şeyi geri verdi. Bitcoin de dahil her şey düşerken DOGE’un tepetaklak olması ise şaşırtıcı olmayacaktır.

DOGE topluluğunun gücü ise DOGE ile beraber kaldı ve 2021 yılında yeni bir rekor kırıldı. Reddit forumlarındaki konuşmalar ve DOGE odaklı gönderiler umudun devam ettiğini ortaya koydu. İnsanlar kâr getireceğini düşündükleri için değil, finans dünyasına bir ders verme isteğinden dolayı DOGE’a ilgi duydu. İnsanların ilgisini çeken ve pratik amacı olmayan bir şeyi desteklemeye devam etme isteğini sürdüren bu durum aslında inanç oldu. Organik olarak kendi amacını yaratan ise DOGE’un arkasındaki topluluk gücüydü.

Akita Topluluğu Neden Oluşturuldu?

2020 ve 2021’e hızlı bir şekilde bakıldığında Akita topluluğunun üretilme amacı da gözüküyor. Bu noktada geleneksel finans şirketleri de kripto para sektörüne girdi ve Bitcoin her zaman zirvede olmayı sürdürdü. Akita Inu gibi projeler ise piyasa olgunlaştıkça ve finansal kurumların katılımı sayesinde daha çok insan sektöre girdikçe ortaya çıktı. Hem eski hem de yeni kripto yatırımcıları, Dogecoin’in ne kadar ilerlediğini ve rekor yükseliş elde ettiğini görerek,  sıradaki DOGE’u aramaya başladı.

Geleneksel Finans Kurumları İçin Sıradaki Sınav

İlk çeyrek boyunca insanlar Reddit üzerinde başlatılan bir kampanya ile neredeyse batan bir şirketin hisselerinin nasıl rekor kırdığını gördü. GameStop hisseleri, dünyanın en büyük finans kurumlarının bile iflas etmesine yol açtı ve rekor kırdı. Reddit üzerindeki sıradan yatırımcılardan oluşan bir grup, finans sektörünün en çarpıcı eylemlerinden birisine imza attı ve yüzyıla damga vurdu. Bu insanlar aslında çok önemli bir şeyi fark etti.

Fark edilen şey, topluluğun gücünün ne kadar fazla olduğuydu.

Akita Inu, topluluğun gücünün ne kadar fazla olduğunu fark eden ilginç bir proje. Buna ek olarak Akita Inu’nun logosunun da DOGE gibi bir köpek olduğu unutulmamalı. Akita Inu, Japon menşeli olan ve ayı avlamak için kullanılan bir köpektir. Bu da ayı piyasası ile mücadele etmeye çalışan bir kripto para projesi için oldukça uygun bir isim gibi gözüküyor. Bugün itibarıyla AKITA’nin sosyal medya platformu Telegram üzerinde 17.000 üye var. Buna ek olarak 18 Nisan  tarihi itibarıyla da 2.000 ila 5.000 aktif üye bulunduğu gözüküyor.

Etherscan üzerinde bile ilgili kripto paranın 11.000’den fazla yatırımcısı olduğu gözükmekte ve bu veri devamlı olarak artıyor. AKITA Inu’nun uygun fiyatı bunun temel sebebi olabilir. Yatırımcılar ise bu projenin temellerinin kurulmasına tanıklık edebilir.

Akita Inu, Sıradaki Dogecoin Olabilir mi?

Akita Inu ve Dogecoin kıyaslandığında ikisinin en büyük benzerliğinin topluluk olduğu görülüyor. Akita Inu da ciddi bir topluluk kurdu ve topluluk ile etkileşime girmeye devam ediyor.

Topluluğun bakış açısıda burada bir hayli önemli ve neye dikkat ettikleri titizlikle takip edilmeli. Topluluk çabucak kazanç elde etmenin peşindeyse bu da sağlıklı olmayabilir. Dogecoin yatırımcıları yıllarca bekledi ve çabuk kazancın peşine düşmedi.

Bu projenin gelişip gelişmeyeceğini zaman gösterecek ancak Akita Inu şu an için piyasada uzun süre boyunca adını duyuracak bir proje olarak gözüküyor. İlgi duyanlar Telegram grubundaki sabit mesaja da dikkat edebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Facebook Comments