Monday, May 23rd, 2022

Aktarda kilosu 100 lira, bahçede bedava

Aktarda kilosu 100 lira, bahçede bedava

İçeriğindeki “oleuropein” maddesinin antiviral etkisi olduğu iddia edilen zeytin yaprağı aktarlarda kilosu 100 liradan satılmaya başlandı. Her yıl budanan dalların üzerindeki yapraklar ise çöpe gidiyor.

Bursa’da zeytinleri budamaya başlayan üreticiler aktarlarda kilosu yüz liraya satılan zeytin yapraklarını bedava dağıtıyor.
Zeytin yaprağı çayında bulunan “oleuropein” maddesinin corona virüse karşı antiviral etki gösterdiği iddiasıyla birlikte vatandaşlar, zeytin yaprağına büyük rağbet göstermeye başladı.
Zeytin yaprağının aktarlarda kilosu 100 liradan yok satıyor. Her yıl budanan zeytin ağaçları bu sene de budanmaya başladı. Üreticilerin budadıkları dallar yere düşüyor.
Üzerinde zeytin yapraklarının da bulunduğu bu dallar ya yakılıyor ya da kıyma makinesiyle yok ediliyor.
Bu dallar ortadan kaldırılmazsa üreticilere ayak bağı oluyor.
Üreticiler bu dalları yakmadan veya kıymadan evvel isteyenlerin yapraklarını toplayabileceğini söyledi.
Zeytin ağaçlarını budamaya başlayan zeytin üreticileri, “Zeytin yaprağının 100 liraya satıldığını duyduk. Bizde yapraklar bedava. Budadığımız yapraklar yok olacağına vatandaş faydalansın. Budama zamanı kestiğimiz dallardan vatandaşlar gelsin istedikleri kadar yaprak alsın. Ama ağaçların üzerinden kesmesinler. Bu ağaca büyük zarar verir. Budanan dallardan isteyen istediği kadar alabilir” dedi.

Facebook Comments