Friday, October 22nd, 2021

Bakanlık’tan BioNTech kılavuzu: İşte detaylar

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye‘de yeni kullanılmaya başlanan mRNA aşısının nasıl uygulanacağına dair kurallar yayınlandı. Açıklanan kurallar kapsamında 4 hafta arayla iki doz halinde uygulanacak aşının, alerjik reaksiyon gösteren kişilere ikinci dozu yapılmayacak.

Covid-19 mRNA Aşısı Uygulama Kuralları” kılavuzuna göre BioNTech aşısı en az dört haftada bir, birer doz şeklinde toplam iki doz olarak uygulanacak. Ancak Covid-19 hastalarına, 180 gün içerisinde Covid-19 pozitif çıkmış ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde bir Covid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere aşı yapılmayacak.

Bakan Koca: BioNTech aşısı geldi, haftaya kullanılacak

İlk doz sonrasında anafilaksi geçirenler dikkat!

Aşının uygulama kuralları kapsamında ilk doz sonrasında anafilaksi geçiren kişilere ikinci doz uygulanmayacağı belirtiliyor. Ayrıca aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon gösterenlere, aşının bir sonraki dozu uygulanmadan önce bir alerji immünoloji uzmanına danışılması gerektiği belirtiliyor.

“Covid-19 mRNA Aşısı Uygulama Kuralları” kılavuzunda yer alan kurallara göre aşının uygulanma yönergesi şu şekilde;

Diğer aşılar ile arasında (öncesinde ve sonrasında) iki hafta süre bırakılması tercih edilmelidir. Herhangi bir şekilde, mRNA aşısı bu aralıktan önce uygulanmış ise her iki aşının da tekrarlanmasına gerek yoktur.

– Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir.

Tüberkülin deri testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı
uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.

 Aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişi bilgilendirilmeli ve 15 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.

 Alerji öyküsü olan kişiler 30 dakika süresince sağlık tesisinden
ayrılmamalıdır.

 Daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde en yakın
sağlık kuruluşuna başvurması söylenmelidir.

 Aşı uygulaması öncesinde mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan kişiye ait bilgiler “AŞILA” mobil uygulamasına kaydedilecektir.

Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen etkiler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) veya Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden bildirilecektir.

–  Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

The post Bakanlık’tan BioNTech kılavuzu: İşte detaylar appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments