Thursday, April 18th, 2024

Alo Fetva Hattına Bitcoin (BTC) Bombardımanı: Bitcoin Yasal mı ve Caiz mi?

İstanbul Müftülüğü’ne bağlı olan Alo Fetva hattına en çok sorulan sorulardan birisi de Bitcoin (BTC) oldu. “Bitcoin Yasal mı?” veya “Bitcoin Caiz mi?” gibi sorular vatandaşların en çok merak ettiği soruların arasında yer alıyor. Peki Alo Fetva hattı bu konuda nasıl cevap verdi ve Bitcoin’in durumunu nasıl değerlendirdi?

Alo Fetva Hattına Bitcoin Yağmuru

2020 yılında Alo Fetva hattına 155.000’e yakın soru sorulduğu belirtiliyor. Bunların arasında dövme yaptırmanın dindeki yeri, evcil hayvanlar ve özellikle Bitcoin alım satımının yer aldığı görülüyor. Aslında hem Diyanet hem de bazı müftülükler daha önceki yıllarda lider kripto para birimi Bitcoin ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İki imam hakkında soruşturma başlatıldı ve görevlerinden alındı

Alo Fetva hattı tarafından verilen cevap da direkt olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen cevabı içeriyor. Bu durum Bitcoin’in Türkiye içerisinde inanılmaz bir popülerliğe ulaştığını ve her kesimden insanın BTC alım satımına ilgi duyduğunu kanıtlamakta. Diyanet İşleri tarafından verilen yanıt ise şu şekilde:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

Diyanet’in Bitcoin Açıklaması Değişecek mi?

Diyanet tarafından 2018 yılında  yapılan açıklama birtakım değişiklikler yaşamış olabilir. Bitcoin fiyatı o dönemde 20.000 dolara çıkıp 3.000 dolara sert bir düşüş yaşadı. Buna rağmen BTC’nin yıllar sonra yeniden eski değerinin üzerine çıkması, Diyanet’in “ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan” tanımının dışına çıkıldığına işaret edebilir.

Yine de Diyanet tarafından daha güncel bir Bitcoin açıklaması yapılmadı. “Bitcoin yasal mı?” sorusunun cevabı ise şu an için Türkiye’de yasal olduğu şeklinde verilebilir.

Facebook Comments