Sunday, December 10th, 2023

Altcoin Sezonu Bitti mi? Ünlü Analist Soruları Yanıtladı

Kripto para piyasası 2021’in başından beri muazzam bir yükseliş sergiledi ve birçok yatırımcı bunun 4 yılda bir gelen boğa piyasalarından birisi olduğunu görebilmekte. Bitcoin‘in (BTC) rekor üzerine rekor kırmasından sonra altcoinler de ciddi bir yükseliş elde etti ve yaşanan son düşüşler ile altcoin sezonunun bitmiş olabileceğine dair endişeler arttı. Peki altcoin sezonu gerçekten bitti mi?

Altcoin Sezonu İçin Ne Gerekiyor?

Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 60 seviyesinin altına gerilemesi ve 54’ü görmesi, altcoin sezonunun başlamış olabileceğine dair önemli bir sinyal. Kripto para piyasasının toplam değerinin de 2 trilyon doların üzerine çıkması şu an için sektörün en önemli dönemlerinden birisini yaşadığını gösteriyor. Bazı altcoinler 100 kat gibi inanılmaz yükselişler elde etse de bazı yatırımcılar altcoin sezonunun gelmemiş olabileceğini, bazıları ise çoktan bittiğini düşünüyor.

Jarvis Labs kurucu ortağı ve tecrübeli analist Ben Lilly ise, bu konuda önemli bir açıklamada bulundu. Lilly, herkesin altcoin sezonu tanımının birbirinden farklı olduğunu vurguladı. Normalde daha önceki yıllarda BTC düşerken altcoinler yükseldi ve Lilly’e göre bu seferki altcoin sezonu böyle olmadı ve iki taraf da beraber yükseldi.

Analiste Göre Önemli Veriler

Lilly, altcoin sezonunun tespiti için büyük ölçüde Bitcoin’in piyasa hakimiyet grafiğine bakılabileceğini vurguladı. Şu an için bu grafiğin beklenen seviyede olduğunu belirten analist, ancak hala kendi beklediği seviyenin görülmediğine dikkat çekti. Tecrübeli kripto para analisti, altcoin sezonu için hangi seviyenin görülmesi gerektiğini de vurguladı.

Yayınlanan grafikte beklentinin 57 ila 50 seviyeleri arasında olduğunu vurgulayan analist, gerçek bir altcoin sezonu için ise Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 50 seviyesinin altına ve neredeyse 45’e düşmesi gerektiğini vurguladı.

Ethereum, Bunu Başlatabilir

Bu da Bitcoin’in düşmesi anlamına gelmeyebilir. Bitcoin yatay seyrederken altcoinlerin rekor yükseliş elde etmesi de BTC’nin piyasa hakimiyetinin sert düşmesine yol açabilir. Tecrübeli isim asıl kırılımı ise Ethereum’dan bekliyor. Ethereum’un toplam piyasa değerini ikiye katlaması, altcoinlerin piyasa hakimiyeti açısından Bitcoin’i geride bırakmasını sağlayacaktır.

Ethereum fiyatı özellikle 2021’in ilk çeyreği bittiğinden beri ciddi yükseliş elde edemedi ve birçok yatırımcı fiyatın 5.000 dolara kadar ulaşmasını bekliyor.

Facebook Comments