Saturday, February 24th, 2024

Altın fiyatları ne olacak?

Gram altın fiyatları şu dakikalarda 438 lira seviyesinde; altının ons fiyatı ise 1851 dolardan işlem görüyor. 

Gram altın fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 441 TL seviyesinde hareket ederken; yeni haftaya 440 TL seviyesinden başladı. Altının gram fiyatı, gün içerisinde en düşük 438.20 lira seviyesini, en yüksek ise 443.83 lira seviyesini gördü. Altının gram fiyatı saat 10.25 itibarıyla yüzde 0.72 oranında düşüşle 438.64 lira seviyesinde hareket etti. Aynı dakikalarda çeyrek altın 719 lira, Cumhuriyet altını da 2 bin 959 liradan satılıyor.

Altının ons  fiyatı gün içerisinde en yüksek 1860 dolar seviyesini, en düşük ise 1849 dolar seviyesini gördü. Ons altın şu dakikalarda ise yüzde 0.16 oranında düşüşle 1851 dolardan işlem gördü.

ALTIN AÇISINDA OLUMLU TABLO!

Ons altın yeni haftaya temkinli başladı. Piyasada riskler hala sürüyor. Salgınla mücadele devam ederken, aşılamanın etkisi sınırlı kalıyor ve bu durum salgının kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla, ABD ve Avrupa’da önlemler arttırılırken, Çin’de de yeni yıl tatilinin yaklaşmasıyla ve vakaların görülmesiyle birlikte, Çin’de de kısıtlamalar gündeme geldi. Bu tablo altın açısından olumlu.

Diğer bir konu, ABD’de teşvik paketi beklentileri. Yeni Başkan Biden geçtiğimiz günlerde açıklamış olduğu 1.9 Trilyon dolarlık paket için şubat ayının ilk haftasında Temsilciler Meclisi oylanacağını belirtti. Cumhuriyetçiler tarafından şimdilik net bir sinyal bulunmazken, bu paketin kısa vadede hayata geçirilmesi için özellikle Cumhuriyetçilerden en az 10 kişinin oyuna ihtiyaç var. Bu pakete, Demokratlardan onay geleceği beklenirken, Cumhuriyetçiler tarafından sekteye uğrayabilir ihtimali hala gündemde. Bu durumda sınırlı da olsa fiyatlamaları baskıladığını düşünüyorum. Ancak kısa sürede oylama yapılır ve paket hayata geçirilirse bu durum ons altında yeni bir yükselişe destek olabilir. Dolayısıyla salgından sonra paketle ilgili gelişmeler bu açıdan izlenmeli.

Bu haftanın bir diğer gündemi ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı olarak karşımıza çıkıyor. 26-27 Ocak günleri yapılacak olan toplantının ardından karar 27 Ocak TSİ 22:00’da açıklanacak ve Türkiye saati ile 22:30’da Fed Başkanı Powell konuşması takip edilecek. Karar için bir beklenti yok. Varlık alımına dair geçtiğimiz günlerde, Powell kısa vadede bir azaltımın olmayacağına dair sinyal vermesine karşın piyasa bunu toplantı sonrası açıklamalarında da duymak istiyor. Dolayısıyla bu hafta varlık alımına dair söylemler önemli olabilir.

Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı

 

Haberin devamı için: https://bigpara.hurriyet.com.tr/altin/haber/altin-acisinda-olumlu-tablo_ID1467839/

The post Altın fiyatları ne olacak? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments