Sunday, December 10th, 2023

Amazon Dijital Para Ofisini Meksika’da Açıyor

Washington DC merkezli perakende devi Amazon, Meksika’da dijital para birimleriyle ilgili bir proje başlattı.

Gelişmekte olan ülke pazarları için girişimlerde bulunan Amazon, dijital ve gelişen ödeme yöntemleri (DEP) adlı bir çalışma başlattı. Henüz resmi bir açıklama gelmezken, Amazon’un yeni iş ilanından bunu anlayabiliriz. “Yeni ödeme yöntemimizi başlatmak ve geliştirmek için Meksika’daki ofisimize bir lider arıyoruz. Yeni projemizle birlikte, müşterilerimiz fiat para birimleri (USD, EUR)’ni dijital para birimlerine çevirebilecek. Ayrıca müşterilerimiz, dijital para birimiyle alışveriş yapabilecek veya Prime Video gibi birçok servisten yararlanabilecek.”

Kullanılacak Para Birimi Bitcoin Mi?

Kullanılacak dijital para birimi henüz bilinmezken, perakende devi Amazon’un Bitcoin ve Ethereum gibi dev kripto para birimlerini tercih etmesi beklenmiyor. Amazon Dijital ve Gelişen Ödemeler Departmanı (DEP), yeni projeyi ilk olarak Meksika’da piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak Amazon ikinci bir iş ilanında, projenin gelişmekte olan ülkelerde planlandığını ve Meksika’yı takip eden birçok ülke daha olacağının sinyalini verdi.

2017’ye dönecek olursak Amazon, kripto paralarla ilgili 3 domain satın almıştı. Bunlar amazoncryptocurrency.com , amazonethereum.com , amazoncryptocurrencies.com’du. Ek olarak Amazon, amazonbitcoin.com’u daha önceden satın almıştı.

Ripple (XRP) baş teknoloji sorumlusu David Schwartz, şirketin kendi para birimiyle mi yoksa güncel kripto para birimlerinden biriyle mi yola devam edeceği konusunda endişelerini ifade etti :

Düşünün ki, bir kripto para birimiyle maaş, başka bir kripto parayla vergi ödemesi, başka bir kripto parayla kira ödemesi, hatta market alışverişini başka bir kripto para birimiyle ödeyeceksiniz. Bu durum oldukça karışık gözüküyor. Yalnızca kripto paraları dönüştürmek için saçma fee’ler ödemek zorunda kalmazsınız, bununla birlikte maaşının ne kadarlık kısmının kiranı ödemeye yettiğini bilmezsin çünkü kripto para birimleri arasında değerler sürekli olarak değişir.

Amazon Coin Mi Geliyor?

Amazon kullanıcıları için oyunlarda, uygulamalarda ve uygulama içi harcamalarında kullanmak üzere kendi kripto para birimini sunacak gibi gözüküyor. Amazon coin’leri 300 ile 50,000 arasında değerlere sahipken, en büyük değere sahip coin’ler daha fazla indirim imkanı sunuyor. Söylentiler arasında 1 dolar = 100 coin’e eşit olacağı konuşulurken, Amazon henüz resmi bir açıklama gerçekleştirmedi.

Facebook Comments