Saturday, September 23rd, 2023

Amazon’dan Yüzüklerin Efendisi için devasa bütçe

Diziler prodüksiyon kalitesi olarak büyümeye ve sinema kalitesine yaklaşmaya devam ediyor. Game of Thrones, The Mandalorian ve WandaVision gibi yapımlar bunun ilk örnekleri olarak karşımıza çıkarken, Amazon, Yüzüklerin Efendisi ile  çıtayı biraz daha yukarı taşımak üzere kolları sıvadı.

Yapılan açıklamaya göre Prime Video‘nun yapım aşamasında olan dizisi, 65 milyon dolarlık devasa bir bütçeye sahip olacak. Böylelikle çekimleri Yeni Zelanda‘da devam eden yapım, tarihin en pahalı dizisi olacak.

Amazon Prime yeni rekorla Netflix’i yakaladı

Bakandan, Yüzüklerin Efendisi açıklaması

Açıklama Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma ve Turizm Bakanı Stuart Nash‘den geldi. Morning Post’a röportaj veren Nash, “Amazon dizi için sadece ilk sezonda 650 milyon Yeni Zelanda doları (465 milyon Amerikan doları) harcayacak. Bu, şimdiye kadar yapılmış en büyük televizyon dizisi olacak.” dedi.

amazondan-yuzuklerin-efendisi-icin-devasa-butce
Dizide Galadriel karakterini canlandıracak olan oyuncu Morfydd Clark.

 

Her ne kadar son yıllarda yüksek bütçeli işlere tanık olmuş olsak da Yüzüklerin Efendisi ortalamanın çok üstüne çıkıyor. Örneğin rekorun şu anki sahibi ve bir dönemin fırtınalar estiren dizisi Game of Thrones, bölüm başı 10 milyon dolar, sezonluk ise 100 milyon dolarlık bir bütçeye sahipti. Üstelik bu dizinin patlamasının ardından gerçekleşti. Popüler yapımın ilk sezon bütçesi bölüm başı 6 milyon dolardı.

Yapım aşaması 2017 yılında başlayan dizinin çekimleri, 2019’un ilk aylarında başlamıştı. Ancak Covid-19 pandemisi, çekimlerin sürekli ertelenmesine ve iptal olmasına sebep olarak prodüksiyonu yavaşlattı. Her ne kadar çekimler geçtiğimiz Eylül ayında yeniden başlasa da, Yüzüklerin Efendisi dizinin ne zaman yayınlanacağı belirsizliğini koruyor.

The post Amazon’dan Yüzüklerin Efendisi için devasa bütçe appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments