Sunday, April 21st, 2024

Amazon’un yapay zeka temelli kameraları, sürücülerin güvenlik ihlallerini puanlıyor

The Information’ın ulaştığı özel belgelere göre Amazon, teslimat kamyonlarındaki kameraları kullanan sürücülerin gözlerinin yolda olup olmadığına veya başka bir arabayı çok yakından takip edip etmediğine kadar her şeyi tanımlayabilen bir puan sistemi geliştirdi. Buna göre yerleşik yapay zeka yazılımını kullanan kameralar, sürücüler dur işaretlerini geçtiğinde veya yasa dışı U dönüşleri yaptığında güvenlik ihlallerini not ediyor. 

Amazon’un bu özelliği, sürücülere yaptıkları her doğru için verilen verilen ve sürücülerden her yanlış için alınan puanlar söz konusu olduğu için ödeme konusunda belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Dur işaretlerinin ihlali hariç tüm gelişmelerin 1 puan olduğunu belirtelim. Ancak bu ihlal gerçekleştiğinde 1 puandan daha fazla bir puan kesiliyor. The Information’ın paylaştığına göre bu kameraların puanlamaları sonucunda bir sürücünün istihdam edilip edilmeyeceği de belirleniyor.

Biri dikiz aynasının altından doğrudan sürücüye bakan bir kamera da dahil olmak üzere dört kamera, geçtiğimiz haftalarda 150 milyon dolar yatırım alan Netradyne tarafından üretildi. Bu kameralar, teslimat minibüsünün hem içine hem de dışına odaklanıyor.

Insider’ın haberine göre bir Amazon sözcüsü ise bu teknolojinin sürücülere yoldayken güvende kalmalarına yardımcı olmak için gerçek zamanlı uyarılar sağladığını belirtiyor. Söz konusu teknolojiyi yaklaşık 3,5 milyon kilometreden fazla teslimat noktasında denediklerini belirten Amazon sözcüsü, bu sayede kazaların yüzde 48, dur işareti ihlallerinin yüzde 20, emniyet kemeri olmadan sürüşün yüzde 60 ve dikkati dağılmış sürüşün yüzde 45 azaldığını dile getirdi.

Facebook Comments