Tuesday, April 16th, 2024

Amerika’ya Kripto Madenci Göçü Başladı!

Çin’de büyük bir madencilik havuzu olan Poolin, bazı yöneticilerini Austin, Teksas’a taşıyarak madencilik operasyonunu aktif olarak Çin’den Amerika Birleşik Devletleri’ne kaydırıyor.

Amerika’ya Göç Başladı

Poolin’in başkan yardımcısı Alejandro De La Torre, şirketin madencilik faaliyetlerini Teksas’a kaydırmaya karar verdiğini ve bazı yöneticilerin çoktan eyalete taşındığını söyledi.

Çin, kripto madenciliği üzerindeki baskılarını yoğunlaştırdıkça, birçok madenci Çin’deki tesislerini kapattı ve daha mevzuat dostu görünen ve nispeten ucuz elektrik sunan bölgelere gitmeye başladı.

Poolin gibi büyük madenciler, enerji ihtiyaçları için daha uygun görünen yerlerde anlaşmalar aramak için yöneticileri hızlı bir şekilde yerleştirebilse de, daha küçük işletmeler için durum çok daha zor.

Küçük İşletmelerin İşi Zor

De La Torre, Çin’deki küçük ve orta ölçekli madencilik çiftliklerinin, genellikle İngilizce bilmedikleri ve Çin dışına taşınmak için gerçekten yeterli sermayeye veya zamana sahip olmadıkları için yurtdışına taşınmanın önünde engellerle karşılaşabileceğini söyledi.

“ABD’nin her yerinde Çin’den gelen büyük madencilik şirketleri yeni anlaşmalar arıyor,” dedi ve birçok küçük madencinin makinelerini sattığı veya seçeneklerini değerlendirirken makineleri depoya kaldırdığı için Çin’den çıkışın tam olarak gerçekleşmesinin biraz zaman alacağını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, bazı küçük madencilik çiftlikleri, küçük ölçekli operasyonları sürdürmeye devam ediyor ve makineleri çalıştırabilmek için bir Çin çevrimiçi forumu olan Tieba’da makinelerini kiralayabilmek için ilan veriyorlardı.

De La Torre, “İyi bir yer bulmak uzun zaman alıyor” diye ekledi. “Yalnızca elektriğin maliyeti veya ihtiyacınız olan elektrik miktarından ziyade, göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin bir listesi var. Eyalet düzeyindeki düzenlemeleri de göz önünde bulundurmalısınız.”

Teksas, kripto madenciliği için dostane bir bölge olarak ortaya çıktı. 5 Haziran’da eyalet valisi Greg Abbott, Teksas’ta blok zincirini yaygınlaştırmak için ana plan oluşturacak bir yasayı duyurdu. Abbott kendisini kripto yasası teklifinin destekçisi olarak tanımladı ve şunları söyledi: “Kripto giderek daha fazla hayatımıza giriş yapıyor ve bir yatırım olarak ana akım olmaya başlıyor. Teksas buna öncülük etmeli.”

Facebook Comments