Saturday, January 28th, 2023

Analistlerden Tesla’ya Bitcoin (BTC) Uyarısı: BTC Bundan Nasıl Etkilenecek?

Elektrikli araç devi Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı ile kesinlikle bütün kripto para piyasasını şaşırttı. Elon Musk’ın sık sık yaptığı Bitcoin yorumlarına rağmen rezerv varlık olarak böyle bir alım yapılması kesinlikle kripto para piyasasını değil aynı zamanda kurumsal dünyayı da şaşkına çevirdi. Şimdi ise uzmanlar Tesla’ya elindeki BTC’leri satması konusunda uyarılarda bulunuyor.

TSLA Hisseleri Çakıldı

TSLA hisselerinin fiyatı, söz konusu alımın yapıldığı tarihte görülen 863 dolardan 621 dolara kadar çekildi ve %28 düşüş görüldü. 8 Şubat tarihinden bu yana geçen 1 aydan kısa sürede böyle bir düşüş yaşanması ise Bitcoin alımının Tesla’ya zarar verdiği şeklinde yorumlandı.

Bitcoin alımları ile ünlü bir diğer şirket olan MicroStrategy’nin hisseleri ise çok daha sert bir şekilde düştü. Bitcoin boğası Michael Saylor’ın önderlik ettiği MicroStrategy, 3 Mart tarihinde de 15 milyon dolarlık alım yapmıştı. Şirketin hisselerinin değeri ise 9 Şubat tarihinde ulaşılan 1.315 dolardan neredeyse %50 geriledi ve büyük bir kayıp yaşattı.

Gary Black: Tesla, Bitcoin’lerini Satmalı

Goldman Sachs’in eski yöneticisi Gary Black ise Tesla’nın Bitcoin alımlarının kesinlikle şirkete zarar verdiğini vurguladı. Black aynı zamanda Tesla konusunda uzmanlaşan birisi olarak biliniyor. Black, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bunun aslında boşta kalan nakit para olduğunu belirterek aslında o kadar da önemli olmadığını ifade etti. Buna rağmen Tesla’nın fazla nakit para ile geri alım programı yapması, hisse değerini çok daha önemli bir şekilde etkileyebilirdi. Black, açıklamasının devamında ise TSLA’nın hala elindeki BTC’leri satıp benzer bir şey yapabileceğini belirtti.

Tesla ise yaptığı BTC alımı ile aslında kısa sürede 1 yıllık araç satışından daha fazla getiri elde etti. Tesla’nın tahmini olarak 35.000 dolar seviyesinden yaptığı BTC alımı, şirkete 1,5 milyar dolar karşılığında kısa sürede 1 milyar dolar kazandırmıştı.

Tesla’nın Bitcoin Kazancı

Bitcoin fiyatının 58.000 dolardan 43.000 dolara kadar düşmesi bile Tesla’nın kazancını çok fazla etkilemedi. Buna rağmen aynı borsalarda görülebildiği gibi kripto para piyasasında da sert düşüşler yaşanabilir. Bunları sadece BTC alımlarına bağlamak ise geleneksel finans sektörünün sıklıkla başvurduğu bir yöntem.

ABD’den gelen açıklamalar ve tahvil piyasasının hareketliliği, bütün teknoloji devleri de dahil hisse senetlerinde ciddi kayıplar yaşattı. Black’in şu an bunun için BTC’yi suçlaması ise oldukça manidar. Buna rağmen Tesla’nın gerçekten BTC’lerini sattığını açıklaması sektörü sarsabilir.

Facebook Comments