Tuesday, November 28th, 2023

Analistten Bitcoin (BTC) Fiyat Uyarısı: Bu Seviyeye Kadar Geri Çekilme Olabilir

Bitcoin (BTC) fiyatının yaşadığı parabolik yükseliş, kısa sürede tüm zamanların rekorunun kırılmasını sağladı. 20.000 doların üzerine çıkıp 41.700 dolarda ancak durabilen BTC, son 1 haftadır ise sert hareketlerde bulunuyor. Bitcoin fiyatının yeniden 36.000 dolar bandına inmesinden sonra ise tanınan bir analist korkutucu tahminini açıkladı.

Bitcoin Sert Hareketlere Başladı

Lider kripto para birimi 8 Ocak tarihinde tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra hafta içerisinde %28 düşüş yaşayıp 31.076 dolara kadar geriledi. Bireysel yatırımcıların trendin tersine döndüğü korkusu, satış baskısını arttırdı ve düşüş şiddetlendi. Ünlü analist ve makro yatırım yöneticisi Timothy Peterson ise düşüşün daha sertleşeceğini düşünüyor.

Peterson, yayınladığı gönderisinde riskin 2017 yılındaki seviyelere yaklaştığını belirterek, bu seviyeden alım yapan yatırımcıların %40 düşüş yaşamayı bekleyerek bunu yapması gerektiğini belirtti. “Buradan alım yapan yatırımcılar gelecekte %40 düşüş yaşayayı beklesinler” ifadesini kullanan Peterson, olası bir sert düşüşün ise %30 seviyelerinde seyredebileceğini vurguladı.

BTC, %40 Düşüş Yaşayabilir

Peterson, korkutan %40’lık düşüş açıklamasından sonra ise Bitcoin’in 2017 ve 2020 yıllarındaki yükselişlerini kıyasladı. Bu kıyaslamaya göre BTC fiyatının 2017 yılındaki yükselişinin bir benzerini yaşaması durumunda 80.000 dolar üzerine çıkması gerektiğini belirten Peterson, henüz zirvenin görülmemiş olabileceğini de ifade etti.

Bitcoin’in 41.000 dolar ile yetinip yetinmeyeceğini ise zaman gösterecek. Guggenheim CIO’su gibi önde gelen isimler BTC fiyatı için 400.000 dolarlık fiyatların mümkün olduğunu belirtirken, kısa vadede düşüş bekleyenlerin sayısı da artıyor. Bitcoin ise hafta içerisinde %28’lik düşüşler ve devamında yükselişler yaşayarak her an her şeyi yapabileceğini göstermekte.

Bireysel Yatırımcılar İçin Zirve Gözükmedi

Kurumsal yatırımcının alımları ile ciddi bir yükseliş elde eden lider kripto para biriminin bireysel yatırımcı gözünde ise henüz zirve yapmadığı söylenebilir. Google üzerindeki aramalarda Ethereum gibi altcoinler tüm zamanların rekorunu kırsa da BTC hala 2017 yılındaki seviyeye ulaşamadı. Bitcoin’in hala yeterince bireysel yatırımcı çekememiş olması ise kurumsal yatırımcıların “dip” olarak gördükleri fiyatlardan alım yapmaya devam etmelerini sağlayabilir.

Grayscale bu duruma en iyi örneklerden birisi olarak gösteriliyor. Grayscale, geçtiğimiz pazartesi günü yaşanan düşüş sonrası milyonlarca dolarlık BTC alarak her düşüşten faydalanacaklarını net bir şekilde gösterdi. Bireysel yatırımcılar ise düşüşte panik olup satış yapmaya devam ediyor.

Facebook Comments