Sunday, August 7th, 2022

ANALİZ: Hazine’den dev borçlanmalar, dolar/TL Perşembe’yi bekliyor

Dün, Hazine’nin piyasadan para toplama günüydü.  Hazine Salı günü iç borçlanmada TL6 milyar, Eurobond pazarında ise iki ayrı vadede toplam $3.5 milyar borçlandı.   Yabancıların Türk tahvillerine ilgisi, Naci Ağbal Perşembe günü faiz indirmeye zorlanmazsa, dolar/TL’yi de aşağı çeker.

 

Hazine’nin 2026 ve 2031 vadeli çift dilimli dolar cinsi eurobond ihracında satış tutarı her birinde 1,75 milyar dolar olmak üzere toplamda 3,5 milyar dolar oldu.

2026 vadeli tahvilin yatırımcıya getirisi yüzde 4,90 olarak gerçekleşirken 2031 vadeli tahvilin getirisi yüzde 5,95 olarak kaydedildi. Hazine çift dilimli dolar cinsi eurobond ihracı için Citi, Goldman Sachs ve JPMorgan’a yetki vermişti.

Borçlanma faizleri bir öncekine nazaran düştü, fakat hala Gelişmekte Olan Ülkeler ortalamasının üstünde.  Hazine bu sene dışardan $10 milyar borçlanmayı planlıyor. Bloomberg’e göre, Hazine fevkalade bir fırsattan yararlandı:  Hazine’nin dolar tahvilleri 4Ç2020’de %12.6 prim yaparak, Gelişmekte Olan Ülkeler rekoru kırdı.

 

QNB Finansbank:  Hazine’den yüksek borçlanma

Hazine dün düzenlediği 15 aylık bono ve 5 yıllık TLREF’e endeksli tahvil ihaleleri ile Ocak ayı iç borçlanma programını tamamladı. İhalelerde toplam 6.0 milyar TL ihraç gerçekleştirilirken, kamu kurumlarına satış yapılmadı. Kısa vadeli tahvilin ihalesinde 2.3 milyar TL’lik, TLREF’e endeksli tahvile ise 4.0 milyar TL’lik güçlü talep geldi. Böylece Ocak ayındaki toplam iç borçlanma 24.3 milyar TL ile  finansman programındaki 24.4 milyar TL’lik hedefin hafif altında kaldı.

Hazine’nin eurobond ihracı ile birlikte, Ocak ayındaki 39.1 milyar TL’lik itfaya karşılık, toplam 50.4 milyar TL’lik iç ve dış borçlanma yapılmış oldu. Sadece anapara itfa ve borçlanma tutarları dikkate alındığında ise net borçlanmanın 32.5 milyar TL olduğunu hesaplıyoruz.

 

YORUM:  TL ralli için Perşembe’yi bekliyor

 

Hesabımıza göre, yabancılar TL cinsinden tahvillere de ilgi gösterdiler.  Bu borçlanmaların dolar karşılığı 1-2 gün içinde Hazine’nin kasasına (TCMB hesabına) girmiş olacak. Eğer siyasette yeni bir arıza çıkmazsa, Dolar Endeksi’nde yeniden gerilemenin de etkisiyle dolar/TL yeniden 7.30-40 bandını sınayabilir.

 

TL tahvillerde ise faizler yataya yakın, TCMB’nin Perşembe günü alacağı karar bekleniyor. Eğer Naci Ağbal faiz artırırsa (en fazla 50-100 baz puan) ya da dokunmazsa, TL DİBS’e dışardan ek alım gelebilir.  Çünkü, dünkü güçlü ihale performansı yabancı ilgisinin yüksek olduğunu anımsatırken,  Erdoğan’ın zorlaması ile olası bir faiz indiriminde, dolar/TL’nin yükseleceği kaygısı ile para kenarda bekliyor.

 

Uzmanlar konuştu: TCMB faiz artıracak mı?

 

FÖŞ: Bu bütçeyle 2021 zor geçecek

 

Cüneyt Akman ile Paraanaliz özel: TOBB’un bankalara ‘yüksek faiz’ eleştirisi haklı mı?

 

Gedik Yatırım’dan ‘Bütçe Analiz’ Raporu

 

The post ANALİZ: Hazine’den dev borçlanmalar, dolar/TL Perşembe’yi bekliyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments