Monday, February 26th, 2024

ANALİZ: Kredi bitti, iflas ve konkordatolar patlayacak

Dün çeyrek asırlık Armine Giyim San. Ve Tic. AŞile Bürde Konfeksiyon San. Ve Tic. AŞ için de konkordato talebinde bulunuldu.  Bu haber beni çok üzdü, ama maalesef Armine tek ve istisnai bir örnek değil.  Anadolu basın taramamda konkordato ve iflas haberlerinin yeniden  başladığını gördüm.  Covid-19 salgını başladığından bu yana, önce ucuz kredi pompalama, sonra da vadesi gelenleri yüksek faizle öteleme stratejisi sayesinde ekonomideki daralma ve kapanan firmalar iflaslara yansımadı.

Ama, artık kredi dönemi bitti. Yılbaşından bu yana toplam krediler %0.7, ticari krediler ise %0.9 daraldı. 13 haftalık hareketli ortalama kedi büyüme ivmesi de %3.5’larda sürünüyor. Yani, ya tüccar ve esnaf kredi almıyor, ya banka vermiyor.

 

 

 

 

 

 

 

Hükümetin TESKOMB kefaletiyle esnafa pandemide destek diye sunulan 13 milyar TL’lik krediyi hazirana ertemesi sorunu çözmüyor, aksine büyütüp içinden çıkılması zor hale getiriyor.

 

Önce konkordato ve iflas haberlerini verelim:

 

22 YILDIR HİZMET VERİYORDU: Gebze’de kurulu bulunan ve 22 yıldır hizmet veren Vrm Reklam Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin iflas ettiği açıklandı. Geçtiğimiz dönemde konkordato ilan eden firma ile ilgili, Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi iflas kararı verdi. 20 Ocak, Star Kocaeli…

 

Kayı İnşaat konkordato süreci başlatacak: İnşaat Emekçileri Sendikası Kayı İnşaat işçileri, iki yıldır maaş alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları eylemlerini sürdürdü. Sendika yöneticileri şirket yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından, kendilerine Kayı İnşaat’ın konkordato süreci başlatacağının söylendiğini açıkladılar.  25 Ocak Cumhuriyet

 

Şirketler iflas ya da konkordato yoluna gitmemek için kredilerini ödemiyor.  TCMB de durumun farkında, ama nasıl olsa ekonomi düzelecek mantığıyla, küçümsüyor.  Naci Ağbal Cuma günü Reuters’e şu demeci verdi:

 

“2019 sonunda yüzde 5,4 olan tahsili gecikmiş alacak (TGA) oranı, büyük ölçüde kredi genişlemesi ve TGA sınıflama sürelerinin uzatılması sonucu mevcut durumda yüzde 4, 1’e geriledi. Yakın izlemedeki kredilerin toplam kredilere oranı da 2019 yılsonundaki yüzde 11,1 seviyesinden 2020 sonu itibarıyla yüzde 10,3’e geldi. Salgının bankaların aktif kalitesindeki olumsuz etkilerinin göreceli olarak sınırlı kalabilir.”

 

Ağbal, çok uzun süre sıkı para politikası sürecekse, ve buna ek maliye politikası da dez-enflasyona destek verecek bir duruş sergileyecekse, batık kredilerin  NİYE azalacağını anlatmıyor.

 

Ama, bankalar kendi bilançolarında yatan cesetlerin sayısını bildikleri için artık kredi vermiyorlar. Bankaların kredi vermeme niyeti, mevduat faizleini düşürmelerinden okunuyor.  Banka, kredi portföyünü büyütmeyeceği için pahalı mevduatı nazikçe kovuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krediler en azından 1-2Ç2021’de artmaz, çünkü ekonomik şartların düzelmesi imkansız. Bu durumda, hem sıkı para politikası, hem düşük ihracat hem de yükselen enerji ve gıda fiyatları tarafından baskılanan ekonomi de büyüyemez.

 

İşte bu makalenin sonunda, içine düştüğümüz kısır döngüye geldik.  Çetin Ünsalan o kısır döngüyü şöyle anlatıyor:

“TESKOMB kefaletiyle esnafa pandemide destek diye sunulan ve esnafı daha da batırmaya neden olan 13 milyar TL’lik kredi haziran ayına ertelendi. Özel bankalardan alınanların ne olacağı konusunda ise kimsenin bir fikri yok.

En son BDDK ödemesi sorunlu alacakların takibe atılması süresini 3 aydan 6 aya uzatacak bir yaklaşımı ortaya koymuştu. Yani en iyi ihtimalle onlar da Mart gibi hayatımıza yeni bir sorun olarak girer.

 

Müjde diye sunulan kredilerin ödenmesi dondurulmadı, ertelendi. Ne fark var diyeceksiniz? Eğer dondurulsaydı, yeni faiz işlemezdi ve faiz oranlarında da bir değişikliğe gidilmezdi. Ama işin içine erteleme girdiğinde yeni faiz oranlarıyla, borcu artırarak sorunu ötelersiniz”.

 

Banka, vadesi gelen kredilerin ödenmeyeceğini biliyor, dolayısıyla, yeni kedi de vermez.  Taze krediyle beslenmeyn borçlu şirketler de zombileşir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu elim salgın bittiğinde, Türkiye’de geleneksel işkollarının radikal biçimde daralacağı ve istihdam pazarına yeniden iş bulması çok güç milyonlarca insan salacağına emin olabilirsiniz.

Nedir bu işkolları? Bilumum esnaf, AVM çalışanları, oto tamiri, cadde mağazaları, lüks oto bayileri, turizm, konaklama, otelcilik………

 

Toprağın bol olsun Türkiye ekonomisi!

 

 

FÖŞ

 

Çetin Ünsalan: İp yerine yılan atıyorlar

 

Tesettür giyimde çeyrek asırlık marka, konkordato istedi

 

Türkiye mali destekte sınıfta kaldı

 

ANALİZ: Kredilerde yavaşlama daralmaya dönüştü

 

 

 

The post ANALİZ: Kredi bitti, iflas ve konkordatolar patlayacak appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments