Monday, May 23rd, 2022

ANALİZ: TCMB, Enflasyon Tahminlerini Korudu

TCMB, yılın ilk Enflasyon Raporunda 2021 ve 2022 yıl sonu enflasyon tahminlerini sirasiyla yüzde 9.4 ve yüzde 7.0 oranlarinda sabit tutarken, buna baz teskil eden varsayimlarinda güncellemelere gitti.

2021 yili enflasyon beklentisi ayni kalmakla birlikte güncellemenin kaynaklarina baktigimizda Türk lirasi cinsinden ithalat fiyatlari enflasyon tahminini 0,4 puan düsürürken; birim is gücü maliyetinin 2021 yili için belirlenen asgari ücret artisina bagli olarak 1,0 puan yükseltici yönde etki yaptiğini görmekteyiz.

Öte yandan gıda fiyatlarında öngörülen yüksek seyir enflasyon tahminini 0,2 puan yukarı iterken; yönetilen/yönlendirilen fiyatlar, büyük ölçüde tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının da etkisiyle, tahmini 0,3 puan aşağı çekmiştir. Sıkı parasal duruşun devamıyla enflasyon beklentilerinde öngörülen iyileşmenin yıl sonu tahminine 0,5 puan düşürücü yönde katkıda bulunacağı değerlendirilmiştir.

Bir önceki raporda 2021 yılı için yüzde 10.5 olan gıda enflasyonu varsayımının bu raporda yüzde 11.5’e yükseltildiğini görmekteyiz. 2021 yılı için 43.8 dolar olarak öngörülen petrol fiyatları 54.4 dolara yükseltildi.

 

Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11.5 ile yüzde 7.3 aralığında (orta noktası yüzde 9.4), 2021 yılı sonunda ise yüzde 4.6 ile yüzde 9.4 aralığında (orta noktası yüzde 7.0) gerçekleşeceği öngörülüyor.

Raporda en çok dikkat çeken hususlardan birinin ise çıktı açığına ilişkin olduğunu belirtmeliyiz.

Raporda bununla ilgili ayrıca bir bilgilendirme kutucuğunun da açıldığını görmekteyiz. Tanım olarak çıktı açığı, iktisadi faaliyetin enflasyon yaratmayan potansiyel düzeyinden farkı şeklinde ifade edilmektedir ve enflasyon hedeflemesi rejiminde tahmin ve politika analizinde önemli bir yere sahiptir.

Aşırı ısınma dönemlerinde ekonomideki toplam arz – toplam talep dengesinin enflasyonist olması durumu “pozitif” çıktı açığı ile ifade edilirken, iş çevrimlerinin durgunluk/soğuma fazları ise çıktı açığının sıfırın altında kaldığı ve dezenflasyonist etki oluşturduğu durumu temsil etmektedir.

 

Daha önceki raporlarda 2020 yılının ikinci yarısında “negatif” olarak tahmin edilen çıktı açığının “pozitif” olduğunu görmekteyiz.

Bir başka ifadeyle ekonominin aslında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren ısındığını ifade etmektedir.

 

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

Ercan Uysal: “Enflasyonu düşürmek istiyorsanız faizler en az 1 yıl yüksek kalmalı”

 

TCMB Enflasyon Raporu açıklandı

 

Atilla Yeşilada: Yüzde 17 faiz, doları düşürür peki ya enflasyon?

 

Uluslararası nakliye ücretleri üçe katlandı; enflasyon etkisine dikkat

 

 

The post ANALİZ: TCMB, Enflasyon Tahminlerini Korudu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments