Saturday, January 28th, 2023

Anayasa tartışmalarına son anketler ışığında bakalım

Gezici Araştırma: Sahibi Murat Gezici, son yaptıkları anketi açıkladı. Gezici, son anketlerde AKP ve MHP’nin toplam oy oranının %40’tan az olduğunu söylerken MHP’nin de baraj altında kaldığını bildirdi. Gezici, yaptığı açıklamada, “AK Parti’nin oyu % 29 bandında. MHP’ye baktığımız zaman MHP’nin oy oranı ise % 7 civarında.” dedi.

KRT ekranlarında anket sonuçlarını açıklayan Gezici, bu rakamların kararsızların dağıtılmış hali olduğunu vurguladı. Murat Gezici ‘Ülkenin en önemli sorunu ekonomi, sokaklar çok farklı bir boyutta’ dedi.

Artıbir Kamuoyu ve Pazar Arastırma Şirketi:  Genel Müdürü Hüseyin Çalışkaner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son yapılan ankette AKP’nin oyunun %32, MHP’nin oyunun ise %8 olduğunu duyurdu. Çalışkaner’e göre, Cumhur İttifakı hızla eriyor. Son yaptığımız araştırmaya göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra bile ittifak % 44 seviyesinde. “Millet İttifakı toplum tarafından kabul edilen bir aday çıkarırsa Cumhurbaşkanlığını ve meclis çoğunluğunu da alır.”

Metropoll Ocak Anketi: Yaklaşık %18 krarsız seçimi protesto eden veya cveap vermeyenler dağıtılmadan, AKP’nin oyu %30,3 ve MHP’ninki %6,9’da.  Seçmenin %42’si Milet İttifakına, % 36,9’sı ise AKP-MHP birleşimi olan Cumhur İttifakı’na yakın hissediyor.  Dolaylı destekler de eklendiğinde Millet İttifakı’nın desteği %48,3’e, Cumhur İttifakı’na destek de %39,6’ya yükseliyor.  Ankete katılanların AB desteği 2018 ortasındaki %35,5’ten %60’a yükselmiş durumda. Ankete katılanların %66’sı ABD ile gerginliğin ekonomiye olumsuz yansıyacağını düşünürken, %39 ABD ile müttefikliğin devamından yana.

24 Haziran 2018 seçiminde AKP %42,6 MHP ise %11,1 oy almıştı. Sonuçlardan ortaya çıkan, desteği düşen Cumhur İttifakı’nın yeni Anayasa yazma girişimi başlattığı ger.eği.  Söz konusu yeni Anayasa’nın uzlaşma metni olarak ortaya çıkması zor görünürken, anketler AKP-MHP hattında oy desteğini artırmak amacıyla planlanmakta olabileceğini düşündürüyor.

 

The post Anayasa tartışmalarına son anketler ışığında bakalım appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments