Tuesday, January 31st, 2023

Anket sonucu: Ekonomi berbat, Parlamenter sisteme geri dönülsün!

Aksoy Araştırma tarafından her ay düzenli olarak açıklanan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının Ocak 2021 sonuçları açıklandı.

Katılanların %61,5’i Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünürken, “İyiye gidiyor” diyenlerin oranı %17,4. Başkanlık sistemine destek giderek azalırken, parlamenter sisteme dönmek isteyenlerin oranı ise %53,6 olarak açıklandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların %17,9’u kararsız olduğunu, belirtmek istemediğini ve oy kullanmayı düşünmediğini ifade etti.

Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı %44,2 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise %39,4 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise %9,9 oldu. Geçen aya oranla Cumhur İttifakı’nın oy oranında 0,4 puanlık bir artış, Millet İttifakı’nın oy oranında ise 0,9 puanlık bir düşüş gözlemlendi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranı ise şöyle:

Parti bazında en yüksek oy oranına %35,2 ile AKP ulaştı. Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP’nin oy oranı ise %9 oldu. Ocak 2021 araştırmasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti %26,5 ile CHP oldu. Millet ittifakının diğer üyesi İYİ Parti ise %12,9 oy oranı ile en yüksek oy alan üçüncü parti oldu ve MHP’nin aksine baraj üstünde kaldı. Ocak ayında DEVA Partisi’nin oy oranı %2,5, Saadet Partisi’nin oy oranı %1.5 ve Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin oy oranı %1 oldu.

Araştırmada, katılımcıların olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihleri ikili kombinasyon olarak soruldu. Olası bir seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi %48,5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranını alan bir diğer isim %44,1 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ydu. Aksoy Araştırma yetkilileri İmamoğlu’nun 2019 Temmuz ayından bu yana yapılan her ölçümde Erdoğan’ın aralıksız olarak önünde olduğunu belirtti. Her iki adaya karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyu %37,7 idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yüksek oy oranına ise %46,2 ile Selahattin Demirtaş’a karşı ulaştı.

Araştırmaya katılanlara Türkiye ekonomisinin şu anki durumu sorulduğunda, katılımcıların %49,6’sı Türkiye ekonomisini berbat, %13,7’si ise çok kötü olarak ifade etti. Katılımcıların %15,3’ü ise Türkiye ekonomisini çok iyi ve mükemmel olduğunu belirtti.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç ise Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılanların %42,8’i öğrencilerin başlatmış olduğu protestolara kesinlikle katıldığını/katıldığını belirtirken, %40,1’i hiç katılmadığını/katılmadığını ifade etmesi oldu.

The post Anket sonucu: Ekonomi berbat, Parlamenter sisteme geri dönülsün! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments