Saturday, February 24th, 2024

Anlaşma sağlandı: ‘Yeşil Bitcoin’ için ilk adım atıldı

Cryptocurrency şirketleri Argo ve DMG, yalnızca yenilenebilir enerji üzerinde çalışan yeni bir Bitcoin madencilik havuzu başlatmak amacıyla mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Gerçekleştirilen anlaşmaya dair açıklamalarda bulunan ikili, TerraPool adlı madencilik operasyonunun, ağırlıklı olarak hidroelektrik kaynaklar tarafından üretilen enerjiyi kullanan Argo’nun ve DMG’nin hashrate’inden oluşacağını belirtti.

İmzalanan mutabakatla birlikte “yeşil Bitcoin yaratılması için ilk fırsatı” oluşturmak ve Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek için net bir yol haritası sağlamak amaçlanıyor.

Yeni madencilik havuzu Bitcoin’in çevre sorunlarına bir cevap olabilir

Bitcoin’in fiyatındaki son artış ve dalgalı kur, kripto para birimi madenciliği uygulamalarını da ilgi odağı haline getirdi. Bu odağın ardından Bitcoin madenciliğiyle ilgili en yaygın şikayetlerden biri ise sanal para biriminin çevreye verdiği zarar oldu.

Hatırlayacağınız üzere Cambridge Üniversitesi‘nin yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’in yıllık bazda 139,15 TWh / yıl ile İsveç ülkesinden daha fazla enerji kullandığını iddia etmişti.

Argo ve DMG, yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji üzerinde bir madencilik operasyonu yürüterek Bitcoin madenciliğini çevreleyen anlatıyı tersine çevirebileceklerini düşünüyor. Ayrıca iki şirket geleneksel madencilikten temiz enerji eşdeğerlerine geçişi hızlandırabileceklerine inanıyor.

bitcoin, bitcoin değeri, bitcoin rekor, bitcoin 30 bin, kripto para

Argo Blockchain CEO’su Peter Wall anlaşmaya dair bir konuşmasında şu açıklamalarda bulundu;

“İklim değişikliğini ele almak Argo için bir önceliktir ve ilk ‘yeşil’ Bitcoin madencilik havuzunu oluşturmak için DMG ile ortaklık yapmak, gezegenimizi şimdi ve gelecek nesiller için korumaya yönelik önemli bir adımdır. Bitcoin madenciliği endüstrisindeki diğer şirketlerin, daha geniş bir iklim fikir birliği sergilemek için ayak izlerimizi takip etmesini umuyoruz.”

Bu anlaşma neticesinde yenilenebilir enerji altyapısı inşa etmek için gereken ekipmanın kendine ait bir karbon ayak izine sahip olmasına dikkat çekiliyor. Ayrıca Bitcoin’in faydasının onu desteklemek için harcanan enerjiye değmediğine inananlar için tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan bir madencilik operasyonu bile bir çözüm sunmayacağı düşünülüyor.

The post Anlaşma sağlandı: ‘Yeşil Bitcoin’ için ilk adım atıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments