Saturday, September 23rd, 2023

Apple, 2022 için büyük kamera yükseltmesi planlıyor

Analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, 2022‘de büyük bir kamera yükseltmesi planlıyor. İddiaya göre şirket, o yılki amiral gemisi telefonlarında 48 Megapiksel çözünürlüğünde lense yer verecek.

Kuo, Çarşamba günü yatırımcılara verdiği bir notta, Apple’ın üst düzey “iPhone 14” modellerinin geniş açılı kamera modülü için 1 / 1.3 diyafram aralığında 48 Megapiksel CMOS görüntü sensörünü benimsemesini ön görüyor.

iPhone 13 Pro maketi sızdırıldı! İşte iddialar

Apple yeni lensi temel ve Pro modelde kullanacak

Şirket ilk olarak geniş açılı kamera teknolojisine odaklandı Sonraki yıllarda ise telefoto ve ultra geniş açılı sistemlere geçiş yaptı.

Ayrıca yeni kamera yükseltmesinin, sensör piksel boyutunu en üst düzeye çıkarmak ve donanım ışık toplama yeteneklerinden yararlanmak için hibrit çalışma modlarını desteklemesi bekleniyor.

Kuo konuyla alakalı, “Yeni 2H22 iPhone’un doğrudan 48 Megapiksel çıktıyı ve 12 Megapiksel çıktıyı aynı anda destekleyebileceğine inanıyoruz” dedi.

Ayrıca Kuo, “12 Megapiksel çıktıyla, yeni 2H22 iPhone’un CIS piksel boyutu, iPhone 12 ve iPhone 13’ten önemli ölçüde daha büyük olan ve mevcut Android telefonlardan daha büyük olan DSC seviyesine yakın değere, 2.5 um’a yükseliyor. ifadesinde bulundu.

Kuo, 48 Megapiksel çözünürlüklerde piksel boyutunun yaklaşık 1.25 um olduğunu belirtiyor. Referans olarak, iPhone 12‘nin pikselleri 1,7 um’de çalışırken, Kuo bu yılki iPhone 13’ün 2 um pikselli bir sensöre sahip olacağını tahmin ediyor.

Yüksek çözünürlüklü sensörün, iPhone’un mevcut 4K sınırının üzerinde olan 8K video kaydını desteklemesi bekleniyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan raporda kare hızlarından bahsedilmemesine rağmen Kuo yeni sensörün, artırılmış gerçeklik cihazları için fayda sağlayacağına inanıyor.

Kuo ayrıca, mevcut tedarikçi Sony’nin sensörü üreteceğini ve LG’nin kompakt kamera modülü (CCM) üzerinde çalışacağını da ifade etti.

Apple’ın 48 Megapiksele geçişle birlikte kamera modülü başına daha fazla ödeme yapması bekleniyor. Aynı zamanda eğim kontrolüne ek olarak, sensörün artan yüzey alanı nedeniyle CCM kalibrasyonun mevcut iPhone modellerinden daha karmaşık olması bekleniyor.

Bilindiği üzere iPhone 12 Pro, geniş açılı modülde sensör kaydırma stabilizasyonu uygulayan ilk cihazdı.

 Kuo, Apple’ın iPhone mini hattını 2022’de durduracağını, temel modelin ve “Pro” serisinin yalnızca 6.1 ve 6.7 inçlik varyantlarını sunacağını öne sürüyor.

Kuo’nun öne sürdüğü bu iddialar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

The post Apple, 2022 için büyük kamera yükseltmesi planlıyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments