Tuesday, November 28th, 2023

Apple M1 işlemcili Yeni iPad Pro tanıtıldı

Apple bugün yani 20 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği Spring Loaded (Baharı Getirdik) etkinliği kapsamında birçok yeni ürünle karşımıza çıktı. Apple M1 işlemciden güç alan ve tasarımı baştan aşağı yenilenen iMac Mini ve AirPods 3 gibi ürünlerin yanı sıra, yeni iPad Pro‘ büyük bir sürprizle karşımıza çıktı.

Büyük sürpriz kelimesini duyanların ilk aklına gelen, mini-LED ekran olma ihtimali yüksek. Evet, ekran konusunda da Liquid Retina XDR ile büyük gelişmeler var, ancak Apple’ın sürprizi M1 işlemci oldu.

M1 işlemcili iPad Pro yüzde 50 daha hızlı

Mini-LED ekranın yanı sıra iPad Pro’ya çağ atlatan bir diğer gelişme, Apple M1 işlemci oldu. Bugüne kadar hep mobil işlemciler ile donatılan iPad’ler ilk defa Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı bir işlemciye sahip oldu. Bu sayede hali hazırda oldukça güçlü olan iPad Pro performansını uç noktaya taşımış oldu.

8 çekirdekli M1 işlemci sayesinde, bir önceki iPad Pro’ya kıyasla yüzde 50 performans artışı elde edildi. Mini-LED teknolojisine geçiş yapmayı erteleyen Apple, Liquid Retina XDR olarak adlandırdığı yeni bir ekran ile karşımıza çıktı.

12.9 inç büyüklüğündeki iPad Pro’da yer alan bu ekran, 1000 nit parlaklık ve 1000000:1 kontrast sunuyor. HDR içerikler görüntülenmek istenildiğinde parlaklık 1600 nite ulaşabiliyor.

Bu yeni ekran sayesinde video editörlerden, fotoğrafçılara kadar tüm profesyonellerin üst seviye görüntü kalitesine ve gerçekçi renklere sahip olacağını belirten Apple bu ekranı Pro Display XDR monitörü ile kıyaslıyor.

USB 4 teknolojisini temel alan Thunderbolt portu da iPad Pro 2021 ile karşımıza çıktı. Bu sayede bant genişliği 4 kat artırıldı ve tableti Pro Display XDR gibi harici bir monitöre bağlayarak 6K çözünürlüğe çıkmak mümkün hale geldi.

Maksimum depolama seçeneğini 2 TB’a çıkaran Apple bu sayede ProRAW formatında çekilen 60 bin fotoğrafın cihazda saklanabilmesini sağlıyor.

The post Apple M1 işlemcili Yeni iPad Pro tanıtıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments