Tuesday, November 28th, 2023

Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor

Apple, Podcasts uygulaması için abonelik dönemi başlıyor. Dün gerçekleşen bahar etkinliğinde şirket, insanların reklamsız, bonus içerik gibi ekstra avantajlar ve erken erişim için uygulamadaki içeriğe abone olabileceklerini duyurdu.

Duyurulan yeni hizmet önümüzdeki aydan ibaret 170 ülkede kullanılabilir olacak. Servisin ilk ortakları arasında Pushkin Industries, QCODE ve NPR bulunuyor.

Apple yeni ürünlerini tanıttı!

Yeni Apple ürünlerinin Türkiye fiyatları belli oldu

Apple Podcasts yıllık 19.99 dolardan hizmet sunacak

Yeni serviste içerik oluşturucular, abonelik sunmak için Apple’a yılda 19.99 dolar ödemek zorunda kalacaklar ve Apple, bir abonenin ilk yılında gelirin yüzde 30‘unu alırken sonraki yıllar için yüzde 15‘ini alacak. Bu durum, kullanıcı yalnızca bir yıl boyunca abone olursa, bir podcaster’ın gelirin yüzde 30‘unu Apple’a vereceği anlamına geliyor. Yani Podcast yayıncıları, aboneleri daha uzun süre serviste tutmak için teşvik etmek durumunda.

Podcast yayıncılarının, abonelik içeriklerini RSS ve barındırma sağlayıcıları üzerinden değil, Apple’ın servisleri üzerinden yüklemeleri gerekecek. Ancak normal beslemeler, yine de RSS yoluyla çalışabilir.  Abonelik içeriği Apple üzerinden gittiğinden, podcast yayıncıları ayrıca e-postaları, isimleri veya iletişim bilgileri gibi ücretli dinleyicileri hakkında belirli verileri alamayacaklar.

Uygulamanın ayrıca, kullanıcıların favori içerik oluşturucuları tarafından seçilmiş yeni içerikleri bulmalarına yardımcı olmak için kanallar kısmı yeniden tasarlanıyor. Bu kanallar, Apple Podcasts‘e özgü sanat eserleri, başlıklar ve açıklamalar içerecek. Aynı zamanda bazıları ücretliyken bazı ücretsiz içeriklerde tanıtabilecek.

2019‘da piyasaya sürülen abonelik tabanlı bir podcast uygulaması olan Luminary, Apple’ın ilk kanal ortağı olacak. Şirket bugün, insanların Luminary uygulamasının yanı sıra Apple Podcasts‘teki Luminary şovlarına abone olabileceklerini de belirtti.

Diğer yeni özellikler arasında, dinleyicilerin en yeni bölümden şovları ve dizinin başından serileştirilmiş şovları otomatik olarak başlatmasına olanak tanıyan bir “Akıllı Oynatma” düğmesi de yer alıyor. Ek olarak dinleyicilerin çevrimdışı oynatma için indirme de yapabileceklerini belirtelim.

The post Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments