Saturday, September 23rd, 2023

AppStore’da Yer Alan Sahte Trezor Uygulaması 600.000 Dolara Mal Oldu!

Ortaya çıkan son haberlere göre Apple’da yer alan bir Trezor uygulaması, gerçek Trezor’ı taklit ediyor. Bir kullanıcı Apple üzerinden indirdiği Trezor uygulamasının gerçek uygulama olmadığını anladığını ancak her şey için geç kaldığını ifade ediyor.

Trezor Cüzdan Dolandırıcılığı

AppStore üzerinden bir Trezor uygulaması indiren Phillipe Christodoulou, kripto para ekosistemindeki son dolandırıcılık girişiminin kurbanlarından biri. Yapılan açıklamalara göre tıpkı Trezor uygulamasına benzeyen ve AppStore’a girmeyi başaran bir uygulama Christodoulou’nun önemli miktarda para kaybetmesine sebep oldu.

Phillipe Christodoulou Washington Post’a yaptığı açıklamalarda, Trezor cüzdanında küçük bir miktar servet sakladığını ve fonlarını izlemek için  iOS AppStore’da bulunan bir Trezor uygulamasını indirdiğini ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre uygulamanın birkaç olumlu yorumu vardı ve bu yüzden Christodoulou herhangi bir sorunla karşılaşacağını düşünmedi. Ancak Christodoulou’nun indirdiği uygulama bir kimlik avı uygulamasıydı ve böylece uygulamaya giriş bilgileri ele geçirilmiş oldu.

Christodoulou’nun iddialarına göre 17.1 Bitcoin yani yaklaşık olarak 600.000 dolar kötü niyetli kişiler tarafından çalındı.

Kim Suçlu?

Bu noktada ise asıl tartışılan konu şu: Christodoulou dikkatsizlik yaparak bir hataya mı düştü yoksa Apple mı güvenlik konusunda bir hata yaptı? Tabii kimlik avcılarını da unutmamak gerekiyor…

Apple ekosistemi, dünyanın en merkezi ve en kontrollü ekosistemlerinden biri olarak biliniyor. Tüm işlemler, cihazlarından herhangi birine indirilen uygulamaların güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Apple tarafından denetleniyor. Hatta AppStore’da bir uygulamanın listelenmesi diğer işletim sistemlerine göre çok daha zor.

Christodoulou bu noktada kimlik avcılarından çok Apple’ın suçlu olduğunu düşünüyor. Çünkü Christodoulou’ya göre Apple böyle bir dolandırıcılık uygulamasını kullanıcıların karşısına çıkarmamalıydı. Ancak şimdiye kadar ne Apple ne de Trezor bir açıklama yapmadı.

Facebook Comments